Macron ja Merkel ei jõudnud EL-i rahanduspoliitikas üksmeelele

{{1524146820000 | amCalendar}}
Foto: AP Photo/Michael Sohn/AP Photo/Scanpix

Saksa kantsler Angela Merkel ja Prantsuse president Emmanuel Macron rõhutasid neljapäeval Berliinis kohtudes soovi viia Euroopa Liidus läbi reforme, kuid ei jõudnud majandus- ja rahanduspoliitikas üksmeelele.

Prantsuse president rõhutas soovi viia pärast Suurbritannia lahkumist EL-is läbi suured muudatused, mille keskmes oleksid eurotsooni rahandusministri ja eelarve loomine ja solidaarsuse suurendamine ühenduses.

Saksa kantsler väljendas Berliini varasemat seisukohta, et kõik liikmesriigid peavad omaenda konkurentsivõimet suurendama.

"Me mõlemad arvame, et eurotsoon ei ole veel piisavalt kriiside eest kaitstud," ütles ta ühisel pressikonverentsil Macroniga.

"On Prantsuse ettepanekud, kuid on ka Saksa ettepanekud," sõnas ta.

Majanduskriisist taastumine Iirimaal, Hispaanias ja Portugalis oli tingitud "nii solidaarsusest kui riiklikust jõupingutusest", ütles Merkel.

"Me mõlemad esitame mõned erinevad aspektid, kuid ma usun, et meie ettepanekute summa viib lõpuks hea tulemuseni," sõnas Merkel Saksa-Prantsuse teekaardi kohta, mis esitatakse arvatavalt enne juunikuist EL-i tippkohtumist.

Saksamaal on kutsutud ettevaatusele meetmete suhtes, mis võivad viia Saksa maksumaksja raha voolamiseni majandusraskustes liikmesriikidesse.

Merkeli võimuerakonna seadusandjad seadsid hiljuti ranged tingimused kavale muuta Euroopa Stabiliseerimismehanism (ESM) sarnaselt Rahvusvahelisele Valuutafondile (IMF) Euroopa Rahandusfondiks (EMF). Fondi loomine vajaks EL-i lepete muutmist ning see omakorda iga liikmesriigi parlamendi heakskiitu, kirjutasid nad.

Abipakettide üle peab viimane sõna jääma liikmesriikide parlamentidele, rõhutasid nad.

Samuti Macroni väljapakutud eraldi eurotsooni eelarve, mida saaks kasutada investeeringute rahastamiseks või kriiside korral, ei ole prioriteet ajal, mil laiem EL maadleb Brexiti väljakutsetega, ütles CDU peasekretär Annegret Kramp-Karrenbauer mõne päeva eest.

Ka pole suudetud lahendada erinevusi eurotsooni "pangandusliidu" loomise üle, mis Berliini hinnangul tähendaks, et Saksamaale pannakse vastutus tegeleda teiste riikide pankade päästmisega.

"Prantsuse president teab väga hästi, et kõiki tema ideesid ei ole võimalik realiseerida, nüüd vaatame selle suunas, mida on võimalik realiseerida," ütles Saksa sotsiaaldemokraadist rahandusminister Olaf Scholz.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: