Euroopa Komisjon avaldas aruande hübriidohtude vastaste meetmete kohta

Andrus Ansip
Andrus Ansip Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kolmapäeval avaldas Euroopa Komisjon aruande selle kohta, mida on Euroopa Liit võtnud ette nn hübriidohtude vastu. Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi hinnangul tuleb lähtuda põhimõttest, et kui rünnatakse meie demokraatiat, tuleb sellele ka vastata.

Osaliselt on tegemist on vastusega üleskutsele, mille Euroopa Ülemkogu tegi pärast märtsis Salisburys aset leidnud rünnakut keemiarelvaga.

Euroopa Komisjoni ja EL-i välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini büroo koostatud aruandes on põhjalikuma vaatluse all neli suuremat teemat: strateegiline kommunikatsioon, vastuluure, kübertegevus ja keemiarelvad.

Tähelepanuväärsemad kohad aruandes:

* Esimest korda on Euroopa Liidu dokumentides olulise teemana välja toodud küberrünnaku omistamise olulisus. Ehk võimekus kedagi süüdistada peab olema tugevam ja seda mitte ainult luureandmete jagamise parandamise kaudu. Aruande autorite hinnangul heidutab küberrünnaku omistamine võimalikke ründajaid ja suurendab võimalust, küberrünnaku sooritajaid saab korralikult vastutusele võtta;

* Euroopa Liidu välisteenistuse (EEAS) koosseisus oleva ja Venemaa desinformatsiooniga võitlemiseks mõeldud erirühma East StratCom Task Force rahastamine sai tugevamalt sõnastatud, samuti vajadus sinna rohkem panustada;

* suurt tähelepanu pööratakse ka küberturvalisusele ja mõjutustegevuste vastastele sammudele EL-i valimiste kontekstis. Kuna lähenemas on Euroopa Parlamendi valimised on võimalik arutellu kaasta ka neid liikmesriike, kes seni teema vastu suuremat huvi üles näidanud ei ole;

Ansip: kui rünnatakse meie demokraatiat, peame sellele ka vastama

Digitaalse ühisturu eest vastutava Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi valdkonda puudutab aruandes eelkõige kaks teemat - kübertegevus ja strateegiline kommunikatsioon.

"Kui rünnatakse meie demokraatiat, peame sellele ka vastama – küberrünnakute puhul on väga oluline välja öelda, kes rünnaku taga on. Mitmed liikmesriigid, sealhulgas Eesti juba omistasid Not-Petya Venemaale, märtsi Ülemkogu viitas Salisbury osas väga teravalt Venemaale. Seda tööd tuleb jätkata," märkis Ansip.

"Strateegiline kommunikatsioon on sama mündi teine külg," jätkas ta. "Euroopa Liidus tegeleb East StratCom Task Force Vene valeinfo paljastamisega idanaabruses – selle ressursse suurendatakse, kuna töö, mida nad teevad, on väga oluline."

Ansip nentis, et valimistesse sekkumist on nähtud kõigi hiljutiste valimiste puhul - USA-s, Prantsusmaal, Kataloonias ja mujal. "Oluline on, et kõik liikmesriigid oleksid teadlikud nendest ohtudest ja oskaksid selle vastu võidelda," rõhutas Euroopa Komisjoni asepresident.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: