Eurobaromeeter: eestlased on EL-i suhtes keskmisest optimistlikumad

EL-i tippkohtumine Tallinnas 2017. aasta septembris.
EL-i tippkohtumine Tallinnas 2017. aasta septembris. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Eesti elanikud on Euroopa Liidu tuleviku suhtes positiivsemad ning usaldavad seda rohkem kui ühenduse liikmesriikides keskmiselt, selgub neljapäeval avaldatud Eurobaromeetri küsitlusest.  

"Usaldus liidu vastu kasvab ja toetus majandus- ja rahaliidule on saavutanud kõrgeima taseme. Ühisraha eurot toetatakse kõige enam Eestis," teatas Euroopa Komisjoni pressiteenistus uuringu tulemusi kommenteerides.   

Eestis usaldab Euroopa Liitu 53 protsenti elanikest, mis on suuruselt EL-i seitsmes näitaja ning 11 protsendipunkti võrra kõrgem kui Euroopa Liidu keskmine. Sügisese küsitlusega võrreldes on eestlaste usaldus EL-i vastu kasvanud 4 protsendipunkti ning usaldamatus 3 protsendipunkti võrra langenud.

Eestis näeb Euroopa Liitu üldiselt positiivsena 42 protsenti vastanutest, samas kui EL-i keskmine näitaja oli 40 protsenti. Negatiivsena nägi eestlaste seas Euroopa Liitu 10 protsenti, EL-is keskmiselt 21 protsenti.

Euroopa Liidu tuleviku suhtes on positiivselt meelestatud 66 protsenti eestlastest, mis on riikide arvestuses 10. näitaja, EL-i keskmine oli 58 protsenti.

Eestlased on ka EL-i keskmisest positiivsemad oma riigi majanduse olukorda hinnates. Eesti majandust näeb positiivses valguses 62 protsenti, mis on Euroopa Liidu 12. tulemus, EL-i keskmine on 49 protsenti.

Euroopa Liidu majanduse olukorda hindab positiivseks 60 protsenti eestlastest, mis on riikide seas 15., kuid ulatub märksa kõrgemale kui EL-i keskmine positiivne hinnang, mis oli 50 protsenti.

Küll aga on eestlased pessimistlikud Euroopa Liidu tööturu perspektiivide suhtes. Küsitletutest 38 protsenti arvas, et kriisi mõju töökohtadele on saavutanud juba oma tipu, samas 41 protsenti leidis, et hullem on veel tulemas.

Toetus majandus- ja rahaliidule ning eurole on rekordiline. EL-i ühisraha eurot toetab 74 protsenti euroala elanikest, Eestis toetab eurot koguni 88 protsenti vastanutest.

Eestlaste hinnangul on Euroopa Liidu suurim mure immigratsioon

Eesti elanike hinnangul on Euroopa Liidu kõige põletavam probleem immigratsioon, selgub Eurobaromeetri märtsis läbiviidud küsitluse tulemustest, mis neljapäeval avaldati.

Eestlastest peab Euroopa Liidu ees seisvatest teemadest immigratsiooni kõige tähtsamaks 62 protsenti, mis on EL-i kõrgeim näitaja. Rändeteemat peeti ka EL-is keskmiselt kõige tähtsamaks, kuid selle seadis esikohale siiski ainult 38 protsenti kõigist vastanutest.  

Immigratsiooni oli suurimaks mureks veel Tšehhis (58 protsenti), Ungaris (56 protsenti), Maltal (55 protsenti), Taanis (54 protsenti). Kõige vähem pidasid rännet EL-i jaoks probleemiks Portugali (16 protsenti), Horvaatia (26 protsenti), Ühendkuningriigi ja Rumeenia (mõlemad 29 protsenti) elanikud.  

Eestlaste jaoks oli Euroopa Liidu keskmisest olulisem ka terrorismi teema, mida tõi tähtsana esile 35 protsenti vastunutest, EL-i keskmine oli 29 protsenti.

Eesti elanike kahtlust Euroopa Liidu suutlikkusse rände-teemasid juhtida iseloomustab ka eestlaste vähene tooetus EL-i ühtsele migratsioonipoliitikale. Kui praktiliselt kõigis teistes valdkondades toetavad Eesti elanikud EL-i keskmisest rohkem Euroopa Liidu ühispoliitikaid ja algatusi, siis EL-i ühist rändepoliitikat pooldab 48 protsenti eestlastest võrrelduna 68 protsendiga Euroopa Liidus keskmiselt.

Eurobarommeter küsitles märtsis näost-näkku intervjuude käigus umbes tuhandet inimest igas liikmesriigis, Eestis viidi küsitlus läbi 17. - 26. märtsini, intervjueeriti 1021 inimest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: