Moskva on valmis liituma EL-i meetmetega Iraani tuumaleppe kaitseks

Vene asevälisminister Aleksandr Gruško.
Vene asevälisminister Aleksandr Gruško. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa on valmis panustama Euroopa Liidu kaitsemeetmetesse, mida töötatakse välja USA otsuse tõttu lahkuda Iraani tuumaleppest, ütles Vene asevälisminister kolmapäeval.

"Me toetame igal juhul kindlalt Iraani tuumaleppe säilitamist ja sellealaseid EL, Iraani ja Hiina jõupingutusi. Oleme valmis liituma EL väljatöötatavate kaitsemeetmetega," ütles Aleksandr Gruško Euroopa äriliidu konverentsil.

Ta rõhutas, et Venemaa jaoks "on silmnähtav, et praegune administratsioon üritab Ameerikat taas suureks muuta mitte üksi valikult vaenlasteks kuulutatud riikide, vaid ka liitlaste arvelt".

Ta meenutas, et USA "kehtestas Euroopa ootuste vastaselt terasele ja alumiiniumile lisatolli".

"Väljamõeldud ettekäänetel justkui riigi julgeoleku kaitsmiseks kehtestatakse piiranguid, mille ainus eesmärk on konkurentsi lämmatamine ja kaubanduspartnerite järeleandmistele sundimine. See ei ole miski muu kui maailma kaubandussüsteemi põhimõtete rikkumine ja Maailma Kaubandusorganisatsiooni täielik eiramine," arvas aseminister.

"Sellega seoses tervitame EL-i pingutusi rahvusvahelise kaubanduse kahepoolse süsteemi kaitsmisel ja arvame, et see platvorm võiks olla tähtis Venemaa ja EL pingutuste ühendamisel," ütles Gruško.

Moskvale tekitab muret Nord Stream 2 ümbritsev "mürgine" õhustik EL-is

Venemaa on mures mürgise õhustiku pärast, mis ümbritseb Euroopa Liidus gaasitoruprojekti Nord Stream 2, rääkis Gruško.

"Meid muidugi häirib endiselt mürgine olukord EL-is gaasijuhtme Nord Stream 2 ehitamise ümber, see juhe on mõeldud gaasi Euroopa turule jõudmise teede mitmekesistamiseks, järelikult Euroopa liitmiseks," ütles ta Euroopa äriliidu konverentsil.

Gruško rõhutas, et Venemaa näeb, kuidas "projektile üritatakse kaikaid kodaraisse toppida".

"Jutt ei ole üksi poliitikute avaldustest, vaid püüdest luua õiguslikke tõkkeid selle elluviimiseks," märkis asevälisminister.

Gruško sõnutsi edendatakse praegu muudatusi EL gaasidirektiivi, mille tulemusel Nord Stream 2 langeks pea täies ulatuses EL kolmanda energiapaketi alla.

"On näitlik, et EL juriidiline teenistus ise tõkestas selle algatuse kui asjakohatu ja rahvusvahelise õigusega vastuolus oleva," rõhutas Gruško.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: