Teheran: Iraan ei taha läbirääkimisi USA ja Trumpiga

Ajatolla Ali Khamenei nõunik Ali Akbar Velayati ja Venemaa president Vladimir Putin.
Ajatolla Ali Khamenei nõunik Ali Akbar Velayati ja Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Teheran ei taha USA-ga läbirääkimisi pidada ning USA president Donald Trump pole seda väärt, et Iraan tema poole pöörduks, ütles reedel Iraani kõrgeima juhi nõunik.

"Me ei taha pidada ameeriklastega läbirääkimisi ja kui ameeriklased elavad sellistes kujutelmades, et ehk me tuleme nende juurde läbirääkimisi pidama, siis me ei vaja seda," ütles ajatolla Ali Khamenei nõunik Ali Akbar Velayati Valdai foorumil.

"Ja seda härra Trumpi ja tema esindajate võimu ei pea me selle vääriliseks, et nende poole pöörduda... Need on inimesed, kes tegelikult rikuvad Iraanile antud lubadusi, mis kinnitati ÜRO julgeolekunõukogus," lisas ta.

"Neid inimesi ei saa usaldada, miks peaksime nendega läbirääkimisi pidama?" küsis Velayati.

Teheran: Venemaa on valmis investeerima Iraani naftasse ja gaasi

Venemaa on valmis investeerima 50 miljardit dollarit Iraani nafta- ja gaasisektorisse, rääkis nõunik veel.

"Iraan ja Venemaa on valmis suhteid arendama. Venemaa on valmis investeerima 50 miljardit dollarit Iraani nafta- ja gaasisektorisse. See on Iraani ja Venemaa koostöö alus," ütles ajatolla Ali Khamenei nõunik Ali Akbar Velayati Valdai väitlusklubis.

"Sõjalis-tehniline koostöö on hädavajalik" ja oluline osa strateegilistest suhetest, lisas Velayati. Tema sõnul on Iraani ja Vene suhetel "helge tulevik".

Teheran: Iraan ei lahku Süüriast USA ähvarduste tõttu

Iraan lahkub Süüriast vaid Damaskuse palvel, mitte USA ähvarduste tõttu, jätkas ta.

"Praegu räägivad ameeriklased ja nende agendid piirkonnas sellest, et Iraan peab Süüriast lahkuma. Me ei tulnud Süüriasse ameeriklaste loal ja ei lahku sealt nende ähvarduste tõttu," selgitas nõunik Ali Akbar Velayati.

Iraan lahkub Süüriast, kui Damaskus ütleb, et nad ei vaja enam Iraani sõjaliste nõunike abi, selgitas Velayati.

"Iraani piirkonnapoliitika seisneb selles, et ta viibib Süürias Süüria ja Iraagi seaduslike valituste kutsel ja see meie sõjaliste nõunike kohalviibimine on Süüria ja Iraagi seaduslike valitsuste palve. Ja kui nad ütlevad, et nad ei vaja meie sõjalisi nõunikke, ei kõhkle Iraan Süüriast lahkumast," sõnas ta.

Nõunik lisas, et Venemaa ja Iraani abita valitseks Süüriat terroristid.

Teheran: Lähis-Ida põhimure on USA kohalolek

Lähis-Ida suurim probleem on USA kohalolek, rõhutas nõunik Ali Akbar Velayati.

"Peamure on ameeriklaste kohalolu. Kui nad aga ei lahku, siis piirkonna riigid - Süüriast Liibanonini ja isegi Iraagi, Jeemeni ja Põhja-Aafrikani - astuvad neile vastu," märkis ta.

"Kui nad ei taha lahkuda, tõmbuda meie piirkonnast tagasi, siis me sunnime neid seda tegema, lahkuma," ütles Velayati.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: