Trump allkirjastas määruse migrandiperede kooshoidmiseks

{{1529509860000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump allkirjastas kolmapäeval täidesaatva määruse, mille eesmärgiks on teha lõpp migrandiperede vastuolulisele lahutamisele piiril, andes tagasikäigu rahvusvahelist kriitikat pälvinud praktikale.

"Me tahame hoida peresid koos," ütles Trump Valges Majas allkirjastamistseremoonial. ""See on perede kooshoidmiseks. Mulle ei meeldinud vaatepilt lahutatud peredest,"

Mitmed riigid on mõistnud teravalt hukka poliitika, mille alusel eraldati USA-Mehhiko piiri ületanud immigrantide lapsed nende vanematest.

Teiste seas taunisid seda Mehhiko, Kanada ja Suurbritannia.

Häirivad pildid nutvatest lastest põhjustasid raevukat rahulolematust ka presidendi enda vabariiklaste seas.

Trumpi märkimisväärne täispööre leidis aset pärast seda, kui üle 2300 lapse oli juba lahutatud oma vanematest või täiskasvanud sugulastest, kes pärast 5. maid ebaseaduslikult piiri ületasid. Lapsed paigutati telklaagritesse ja teistesse rajatistesse võimaluseta oma vanematega ühendust saada.

Nädalaid oli Trump väitnud, et seadus nõuab temalt laste lahutamist vanematest ning et vaid kongress saab probleemi lahendada.

"Me soovime meie riigi julgeolekut," ütles Trump nüüd. "Ja me saame selle, olles samal ajal kaastundlikud ja hoides peresid koos."

President rõhutas ühtlasi vajadust jätkata tema nulltolerantsi poliitikat, et ennetada kuritegevust, milles ta süüdistab illegaale.

Trumpi määruse kohaselt vastutab nüüd perede eest sisejulgeolekuministeerium, mitte justiits- ja tervishoiuministeeriumid, nagu varem.

Selle aasta märtsist maini peeti ebaseadusliku piiriületamise eest Mehhikost kinni üle 50 000 inimese. Umbes 15 000 saabus neist peredena ja kaheksa protsenti olid saatjateta lapsed.

Pea kõik pered ja paljud teisedki on ametlikult taotlenud varjupaika, viidates lakkamatule vägivallale kodumaal.

Laste vanematest lahutamise poliitika kuulutati välja 7. mail kui heidutus.

Valgel Maja ja teistel ametnikel ei olnud kolmapäeval vastust, kuidas 2300 last oma peredega taasühendada.

USA saadab ebaseaduslike migrantide juhtumeid menetlema sõjaväe juristid

USA sõjavägi saadab kuueks kuuks justiitsministeeriumile appi 21 juristi, kes aitavad tsiviilprokuröridel menetleda USA-s ebaseaduslikult viibivate inimeste vastu algatatud kaasusi, teatas kaitseministeerium kolmapäeval.

Sõjaväe juristide kasutamine tsiviilotstarbeks on haruldane.

USA on "nulltolerantsi" poliitika alusel kinni pidanud iga ebaseadusliku piiriületaja, kuid see pole peatanud inimeste sissevoolu Kesk-Ameerika riikidest.

Pentagoni pressiesindaja Jamie Davis ütles, et kaitseminister James Mattis kiitis heaks justiitsministeeriumi palve "võimaldada justiitsministeeriumile 179 päevaks 21 juristi, kellel on kriminaalmenetluse kogemus".

Davise sõnul saavad neist erandkorras abiprokurörid ning nad keskenduvad ebaseadusliku sisenemise ja taassisenemise kaasustele. Esimene neist on USA seaduse alusel süütegu, teine kuritegu.

Uudistekanali NBC ajakirjanik Rachel Maddow teatas, et juristid saadetakse Arizona, New Mexico ja Texase osariiki.

USA esindajatekoda spiiker teatas varem uuest eelnõust

USA kongressi esindajatekojas pannakse neljapäeval hääletusele seaduseelnõu, mis lõpetaks dokumentideta riiki sisenenud migrantide laste vanematest lahutamise, ütles vabariiklasest spiiker Paul Ryan kolmapäeval.

"Me ei taha, et lapsed vanematelt ära võetaks. Me võime jõustada oma immigratsiooniseadusi ka perekondi lõhkumata. Administratsioon ütleb, et soovib kongressi tegutsemist ja meie tegutseme."

"Homme hääletab esindajatekoda seaduseelnõu üle, mis hoiab perekonnad koos," sõnas vabariiklane Ryan.

Samas on veel ebaselge, kui suur toetus sellel eelnõul oleks, sest nii demokraatidest kui ka osaliselt vabariiklastest Trumpi-kriitikud on rõhutanud, et ükski hetkel jõus olev seadus ei sunni ebaseaduslikult piiriületamiselt tabatud varjupaigataotlejate lapsi vanematest eraldama, vaid tegu on administratsiooni teadliku otsusega. Samuti on kongressis juba varem esitatud erinevaidja konkureerivaid eelnõusid olukorra lahendamiseks.

Lisaks on Demokraatliku Partei liikmed märkinud, et erinevate eelnõude ja ettepanekute näol on tegu presidendi taktikaga sundida neid samaaegselt toetama administratsiooni teisi soove - näiteks Mehhiko piirile rajatava müüri rahastamist - ning seetõttu on sisuliselt tegu poliitilise väljapressimisega.

Pikema ülevaate varjupaigataotlejate perekondade eraldamise kohta on teinud näiteks Vox ja seda ka graafiliselt.

Praegune poliitika on pälvinud teravat kriitikat nii välismaal kui ka USA-s endas, sealhulgas vabariiklaste ridades. Näiteks vabariiklasest senaator Lindsey Graham on öelnud, et perede eraldamisest loobumiseks pole vaja ühtki uut seadust ning Trump saaks selle lõpetada "ühe telefonikõnega".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: