OPEC läheneb kokkuleppele naftatoodangu tasemes

Nafta puurtorn Texases.
Nafta puurtorn Texases. Autor/allikas: Ernest Scheyder/Reuters/Scanpix

Naftakartelli OPEC energiaministrid väljendasid neljapäeval optimismi naftatoodangu küsimuses kompromissile lähenemise üle. Saudi Araabia möönis, et tootmiskvoodi järsk suurendamine on Iraanile poliitiliselt vastuvõetamatu ning Teheran teatas valmisolekust kokkuleppeks.

OPEC-i ja kartelliväliste naftatootjate energiaministrid peavad reedel ja laupäeval Viinis kõnelusi 2017. aasta jaanuaris naftahinna tõstmiseks sõlmitud kokkuleppe üle tootmiskvoodi kärpimises 1,8 miljoni barreli võrra päevas. Naftahinnad ongi tõusnud 2016. aasta alguse tasemelt 30 USA dollarit barrelist 70 dollarini 2018. aasta teises kvartalis.

Venemaa ja Saudi Araabia on kutsunud tühistama 18 kuud kestnud naftatootmispiirangut. Vastasleeri eesotsas on Iraan, kes ei toeta naftahinda langetada võivaid samme ajal, kui riik seisab pärast USA presidendi Donald Trumpi otsust Iraani tuumaleppest lahkuda silmitsi uute Ühendriikide sanktsioonidega.

Tõsta tootmiskvooti miljoni dollari võrra päevas kõlab hea sihtmärgina, mille poole töötada, ütles Saudi energiaminister Khalid al-Falih OPEC-i korraldatud seminaril.

Iraani naftaminister Bijan Namdar Zanganeh ütles neljapäeva pärastlõunal, et riik on kokkuleppeks valmis ja on valmis tootmiskvooti suurendamist arutama.

Venezuela ja Iraak ning veel mitu OPEC-i liiget on samuti suurte muudatuste vastu, sest ei ole valmis koheselt naftatootmist suurendama.

Falih märkis, et "mitte kõik riigid ei saa vastata tootmise suurendamisega", lisades, et tähtis on olla nende muredele vastuvõtlik.

Lubada Saudi Araabial ja teistel naftaturul domineerivatel riikidel teiste puudujääke tasa teha, võib olla tehniline lahendus, kuid ei pruugi olla teistele poliitilist vastuvõetav, lausus ta.

"Me loodame kokkuleppe sünnile," sõnas Iraagi naftaminister Jabbar al-Luaibi ajakirjanikele. "Iraak pingutab kõvasti kahe leeri seisukohtade lähendamiseks."

Ka Araabia Ühendemiraatide energiaminister Suhail Mohammed Al-Mazouei väljendas optimismi võimaliku kokkuleppe üle.

14-liikmelise OPEC -i ja selle 10 kartellivälise partnerriigi arvele langeb ühtekokku 50 protsenti maailma naftatoodangust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: