X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump plaanib piirata Hiina investeeringuid USA tehnoloogiasse

USA president Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping.
USA president Donald Trump ja Hiina president Xi Jinping. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA rahandusministeerium on paika panemas reegleid, mis keelaks vähemalt 25-protsendise hiinlaste osalusega ettevõtetel osta USA ettevõtteid, mis on seotud "tööstuslikult olulise tehnoloogiaga".

President Donald Trump plaanib kaubandussõjas Hiinaga astuda uue sammu ja keelata paljudel Hiina ettevõtetel investeerida USA tehnoloogiaettevõtetesse. Lisaks soovib valitsus kehtestada senisest karmimad piirangud tehnoloogiaekspordile Pekingisse, rääkisid valitsuse plaanidega kursis olevad allikad The Wall Street Journalile.

"President on selgelt väljendanud oma soovi kaitsta Ameerika tehnoloogiat," selgitas kaubandussekretär Wilbur Ross. "Kõik võimalused, mis kaitseksid paremini Ameerika tehnoloogiat, sealhulgas võimalikud muudatused ekspordipiirangutele, on ülevaatamisel."

Kaheosaline plaan, mille valitsus teeb eeldatavasti teatavaks nädala lõpus, peaks takistama Pekingit liikumast edasi aruandes "Made in China 2025" toodud plaanidega. Selle kava järgi peaks Hiinast saama ülemaailme liider kümnes tehnoloogiavaldkonnas, sealhulgas infotehnoloogia, kosmosetööstus, elektrisõidukid ja biotehnoloogia.

USA riiklik julgeolekunõukogu ja kaubandusministeerium on lisaks hiinlaste investeerimispiirangule koostamas plaani suurendatud ekspordipiirangute kohta, mille eesmärk on takistada "tööstuslikult oluliste tehnoloogiate" saatmist Hiina.

Äriringkonnad, eriti finants- ja tehnoloogiasektor, on püüdnud ettepaneku arengut selle erinevates etappides jälgida ning saavad võimaluse seda enne jõustumist kommenteerida. Ettevõtjad on peamiselt mures, et ekspordipiirangud võivad mõjuda negatiivselt nende ärile, takistades neil kasutamast oma tehnoloogilist eelist. Kuigi paljud on investeerimispiirangu vastu, nähakse sel reeglil väiksemat mõju, kuna investeeringud Hiinast on viimastel aastatel märkimisväärselt kahanenud.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: