Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA kehtestas Hiina kaupadele 25-protsendilise tollimaksu

{{1529066160000 | amCalendar}}
Foto: AP Photo/Stephen B. Morton/Scanpix

USA president Donald Trump kehtestas 50 miljardi ulatuses Hiina kaupadele 25-protsendilise tollimaksu, teatas Valge Maja.

Valge Maja kinnitusel kehtestatakse uued tollimaksud, kui Hiina praegustele otsustab vastata, vahendas BBC.

Trump selgitas, et tollimaksude eesmärk on anda hoop nn "Made in China 2025" (eesti k. - "Valmistatud Hiinas 2025") plaanile. Selle plaani eesmärk on muuta Hiina kõrgtehnoloogia tööstused maailmas domineerivaks.

Trumpi sõnul kahjustaks Hiina plaan nii USA kui ka paljude teiste riikide majanduskasvu.

Trump süüdistab Pekingit intellektuaalomandi varguses. USA tahab, et Hiina lõpetaks tegevuse, mis väidetavalt julgustab andma intellektuaalset omandit - disaini ja toodete ideid - üle Hiina ettevõtetele. Näiteks on nõue, et välisettevõtted jagavad omandiõigust kohalike partneritega selleks, et Hiina turule pääseda.

Hiina kehtestas USA-le tollimaksud vastu

Hiina teatas reedel, et kehtestas vastusena USA äsjasele otsusele Ühendriikide kaupadele võrdses ulatuses vastutollimaksud.

"Kehtestame koheselt võrdses ulatuses ja sama karmid maksumeetmed," teatas Hiina kaubandusministeerium, kutsudes ka teisi riike üles astuma samme USA tagurliku käitumise vastu.

USA president ähvardas Hiina Rahvavabariiki imporditollide kehtestamisega juba käesoleva aasta märtsis ning kaubandussuhted Hiinaga olid Trumpi jaoks üheks olulisemaks teemaks juba valimiskampaania ajal. Märtsis teatas Peking kohe vastuseks, et ka nemad on valmis omakorda imporditolle ja muid kaubandusmeetmeid kehtestama. Trump jätkas seejärel uute ähvardustega.

19. mail aga sõlmisid Washington ja Peking kokkuleppe, mille alusel lubas Hiina märkimisväärselt suurendada USA kaupade importi. Kokkulepet tõlgendati kui lootust, et suurem kaubandussõda õnnestub ära hoida.

Kuid juba kümme päeva hiljem teatas USA siiski plaanist võtta kasutusele 25-protsendiline tollimaks ning selle alla minevatest tooterühmadest lubati nimekiri avalikustada 15. juuniks. Aprillis oli nimekirjas umbes 300 erinevat toodet, kuid ilmselt on uut nimekirja märkimisväärselt muudetud. Tõenäoliselt on nimekirja fookuses tooted, mis on seotud Hiina kampaaniaga "Made in China 2025", ja otsus peegeldab USA muret intellektuaalse omandi ja kõrgtehnoloogia kaitse pärast.

USA välisminister Mike Pompeo pidas neljapäeval Pekingis läbirääkimisi nii Hiina presidendi Xi Jinpingi kui ka erinevate ministritega.

"Ma rõhutasin, kuivõrd oluline on see, et president Trump parandab olukorda, et kaubavahetus oleks rohkem tasakaalus, vastastikusem ja õiglasem, ja ameerika tööinimestel oleks võimalus saada õiglasemalt koheldud," märkis Pompeo pressikonverentsil.

Hiina omakorda hoiatas, et Peking kehtestab USA sammu puhul omakorda imporditollid samas mahus ning loobub ka maikuus sõlmitud leppest rohkem USA kaupu importida.

"Me oleme teinud selgeks, et kui USA võtab kasutusele kaubandusmeetmed, sealhulgas imporditollid, kõik meie kaubandust puudutavad läbirääkimiste tulemused jäävad rakendamata," rõhutas Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: