Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hiina andis USA-le kaubanduslahingus vastulöögi

USA ja Hiina vastastikused kümnetesse miljarditesse ulatuvad imporditollid on viinud riigid kaubandussõja lävele, mida Peking endale hästi lubada ei saa.

USA president Donald Trump teatas reedel 25-protsendise tollimaksu kehtestamisest kümnete miljardite dollarite väärtuses Hiina importkaupadele, misjärel teatas Hiina kohe vastutollide kehtestamisest.

Kaubandusvoliniku Rober Lighthizeri sõnul rakenduvad 6. juulist tollid 818 Hiina tootele, mille impordi koguväärtus on 34 miljardit dollarit. Ta lisas, et veel 16 miljardi dollari ulatuses tolle alles menetletakse ning need kehtestatakse hiljem 284 tootele.

Hiina vastas Ühendriikide teatele lubadusega kohe samaväärsed tollid kehtestada, samal ajal kutsuti ka teisi riike üles astuma samme USA tagurliku käitumise vastu.

Maailma suurimate majandusriikide vastasseis tuli ajal, mil on ilmnenud esimesed märgid, et Pekingi sammud riigivõla kärpimiseks ei jäta majandusele mõju avaldamata. Selle nädala majandusandmed näitavad, et Hiina majanduse tugisambaks saanud investeeringud kahanevad, väliskaubanduse ülejääk USA-ga aga kasvab, ehkki Ühendriigid nõuavad selle vähendamist.

Hiina kaubandusministeerium hoiatas, et Trumpi tariifid ohustavad Hiina majandushuve ja julgeolekut. Ministeerium lisas, et Washington on otsustanud rikkuda ülemaailmseid kaubandusnorme ning rikub tõsiselt Hiina Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WHO) reeglitest lähtuvaid õigusi ja huve.

Trump on ähvardanud kehtestada Pekingile uued tollid ja võtta sihikule impordi veel 100 miljardi dollari väärtuses.

"Kaubandustüli süveneb olukorras, kus kahtlused sisemajanduse pildi suhtes suurenevad," ütles Capital Economicsi Aasia asjatundja Mark Williams.

Kaubandusministeerium avaldas kaks nimekirja USA toodetest koguväärtuses 50 miljardit dollarit, millele kehtestatakse vastumeetmena 25-protsendine imporditoll. Esialgu võetakse sihikule 545 USA toodet 34 miljardi dollari väärtuses. Nende hulgas on sojaoad, mis tõid mullu Ühendriikidele sisse 14 miljardit dollarit ning mida kasvatatakse 2016. aasta presidendivalimistel Trumpi toetanud osariikides.

Poliitiliselt tähtsad ekspordiartiklid on ka kõik teised põllumajandustooted ja autod.

"Kui kahe riigi kaubandussõda ägeneb, ei ole tulemuseks president Trumpile soodne poliitiline õhkkond," hoiatas Hiina ajaleht Global Times laupäeval.

Peking on koostanud ka teise nimekirja, milles on 16 miljardi dollari eest keemia- ja energiatööstuse tooteid. Selle jõustamise aega ei ole teatavaks tehtud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: