USA president kavandab Hiina kaupadele juba uusi imporditolle

{{1529373240000 | amCalendar}}
USA ja Hiina lipud.
USA ja Hiina lipud. Autor/allikas: Hyungwon Kang/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et kavandab Hiina kaupadele juba uute imporditollide kehtestamist tuues põhjusena välja Pekingi vastuvõetamatu poliitika.

Mõnedel andmetel võetakse import sihikule veel 200 miljardi dollari väärtuses.

USA ja Hiina vastastikused kümnetesse miljarditesse ulatuvad imporditollid on viinud riigid kaubandussõja lävele, mida Peking endale hästi lubada ei saa.

Trump teatas alles reedel 25-protsendise tollimaksu kehtestamisest kümnete miljardite dollarite väärtuses Hiina importkaupadele, misjärel teatas Hiina kohesest vastusammude kehtestamisest.

Esialgu rakendusid tollid 34 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele ning veel 16 miljardi väärtuses kaupadele peaksid need rakenduma hiljem. Hiina vastas sellele kehtestades imporditollid esialgu samuti 34 miljardi väärtuses USA importkaupadele.

Kahe riigi kaubandussuhteid võib veel pingestada USA senati esmaspäevane otsus taaskehtestada USA ettevõtetele keeld müüa oma tooteid Hiina telekomihiiule ZTE. Keeld kehtestati Põhja-Korea ja Iraani sanktsioonide rikkumise eest tänavu aprillis ning Trump asendas keelu hiljaaegu trahviga, vastusena Hiina valitsuse palvele.

"Kaubandussuhted USA ja Hiina vahel peavad olema palju õiglasemad, kui praegu. Tuleb rakendada veelgi meetmeid, et julgustada Hiinat loobuma ebaõiglastest kaubandustavadest, avama turud USA kaupadele ja heaks kiitma enam tasakaalustatud kaubandussuhte Ühendriikidega," teatas Trump esmaspäevases avalduses.

Maailma suuremate majandusriikide vastasseis tuli ajal, mil on ilmnenud esimesed märgid, et Pekingi sammud riigivõla kärpimiseks ei jäta majandusele mõju avaldamata.

Selle nädala majandusandmed näitavad, et Hiina majanduse tugisambaks saanud investeeringud kahanevad, väliskaubanduse ülejääk USA-ga aga kasvab, ehkki Ühendriigid nõuavad selle vähendamist.

Hiina kaubandusministeerium hoiatas, et Trumpi imporditollid "ohustavad Hiina majandushuve ja julgeolekut".

Washington on otsustanud rikkuda ülemaailmseid kaubandusnorme ning rikub tõsiselt Hiina Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WHO) reeglitest lähtuvaid õigusi ja huve, lisas ministeerium.

Peking: Trumpi tariifiähvardused on väljapressimine

Peking nimetas väljapressimiseks Ühendriikide presidendi Donald Trumpi värsket ähvardust kehtestada 10-protsendilised imporditollid  200 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele ning hoiatas, et sellistele sammudele vastataks omapoolsete meetmetega.

"Ühendriikide poolne tohutu survestamine ja väljapressimine läheb vastu konsensusele, millele mõlemad osapooled mitmetel läbirääkimistel jõudsid. Samuti valmistab see suurt pettumust rahvusvahelisele kogukonnale," teatas Hiina kaubandusministeerium, hoiatades ka, et Ühendriigid võivad neile otsustele jõulist vastust oodata.

USA-Hiina kaubandustüli viis maailma aktsiaturud langusesse

Hiina ja USA vahelise kaubandustüli eskaleerumine viis teisipäeval järsku langusesse aktsiaturud nii Aasias kui Euroopas.

Aasias langes Tokyo börsiindeks Nikkei 225 kolmapäeval 1,8 protsenti 22 278,48 punktile. Hongkongi börs kukkus aga 3,2 protsenti 29 353,13 punktile ning Shanghai lõpetas päeva 2907,82 punkti juures 3,8-protsendilise langusega. Tugevat langust näitasid ka teised Aasia aktsiaturud.

Samal ajal alustasid päeva negatiivselt ka Euroopa suuremad aktsiaturud. Londoni börsiindeks FTSE 100 langes avamise järel 1,1 protsenti 7551,4 punktile; Frankfurti DAX 30 kukkus 1,7 protsenti 12 622,2 punktile ja Pariisi CAC 40 vähenes 1,3 protsenti 5380,32 protsendile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: