Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA suursaadik Eestis teatas, et läheb Trumpi poliitika tõttu erru

USA suursaadik Eestis James D. Melville Jr teatas reedel oma sõpradele Facebooki kaudu edastatud teates, et astub ametist tagasi. Põhjusena tõi ta esile USA presidendi Donald Trumpi vastuolulised avaldused NATO ja Euroopa liitlaste aadressil.

Melville on karjääridiplomaat, kes on erinevates ametites töötanud 33 aastat. Suursaadikuks Eestis sai ta 2015. aastal president Barack Obama ajal. Melville pidi peagu nagunii pensionile minema, kuid oma teates rõhutas ta, et otsuse varem lahkuda tingis praeguse presidendi käitumine ja avaldused, vahendasid Foreign Policy, CNN ja Politico.

"Välisteenistuse ametniku DNA-sse on programmeeritud toetada poliitikat ning meid koolitatakse algusest peale, et kui saabub hetk, mil seda ei ole enam võimalik teha, eriti olles juhtival kohal, on auväärne samm tagasi astuda. Olles teeninud kuut presidenti ja 11 välisministrit, ei arvanud ma eales, et ka mina jõuan selle hetkeni," kirjutas USA diplomaat teates.

"Kui president ütleb, et Euroopa Liit loodi selleks, et "Ameerika Ühendriike ära kasutada, et rünnata meie hoiupõrsast" või et "NATO on sama halb kui NAFTA" siis ei ole see mitte ainult faktiliselt vale, vaid tõestab ka mulle, et aeg on minna," jätkas Melville.

Foreign Policy andmetel üllatas see mitmeid USA välisministeeriumi ametnikke, kes olid Melville'iga töötanud ja kes kirjeldasid teda professionaalina, kes ei olnud kunagi lasknud end oma töös segada kodumaisel sisepoliitikal.

Tagasiastumine leiab aset ajal, mil ootavad ees nii NATO tippkohtumine, mille puhul USA lähimad ajaloolised liitlased kardavad, et Trump neid ründab ja viib Washingtoni veelgi rohkem liitlastest eemale. Eriti murettekitavaks peavad paljud vaatlejad ja allikad ka seda, et Brüsseli kohtumisele järgneb kahepoolne kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Helsingis ning et see mõjub Atlandi-ülestele suhetele veelgi laastavamalt.

Melville märkis, et ta usub seda, et USA toetab Euroopa Liitu ja NATO-t, "oma luuüdini".

"Ma lahkun vabatahtlikult ja suure tänutundega selle eest, et mul on olnud võimalik palju aastaid põhimõttekindlalt oma kodumaad teenida, ning suure veendumusega, et Ameerika, mis on ja on alati olnud suurepärane, saab ühel päeval olema taas õige," lisas ta.

Melville'i sõnul on tema viimaseks tööpäevaks 29. juuli, kuigi Trumpi administratsioon pole veel talle järeltulijat välja valinud. Eelmisel kuul loobus Trump varem välja pakutud eruadmiral Edward Masso kandidatuurist sellele kohale. Loobumise täpne põhjus pole teada.

USA välisministeerium Foreign Policy kommentaarisoovile ei vastanud. CNN-ile kinnitas ministeerium vaid seda, et Melville läheb tõepoolest erru.

Melville on üks neist USA diplomaatidest, kes on viimasel ajal ametist lahkunud Trumpi poliitikat põhjuseks tuues. Tuntumateks näideteks selles nimekirjas on kunagine suursaadik Panamas John Feeley ja Aafrikas töötanud diplomaat Elizabeth Shackelford.

"See tähendab palju, kui keegi, kes on näinud oma karjääri jooksul kõike, ütleb: "Ma ei saa seda enam teha," kommenteeris üks USA välisministeeriumi allikas. "Ma mõtlen selle peale, kes võib olla järgmine."

Reedel teatas oma erruminekust ka Trumpi poolt Ida-Aasia küsimuste asevälisministriks esitatud Susan Thornton.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: