Leedu: loodetavasti tugevdab USA Balti regiooni kaitset

{{1530265860000 | amCalendar}}
Leedu välisminister Linas Linkevičius.
Leedu välisminister Linas Linkevičius. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Leedu arvestab USA abiga NATO ettenihutatud jõudude ja piirkonna kaitse tugevdamisel ning otsuste langetamise kiirendamisel, ütles Leedu välisminister Linas Linkevičius oma neljapäevases telefonivestluses USA ametivenna Mike Pompeoga.

Minister rõhutas, et USA vägede alaline viibimine piirkonnas oleks parim heidutus ja julgeolekutagatis.

"Tugevad Atlandi-ülesed sidemed on asendamatud. Kui tugevnevad välisjõud, mis püüavad lõhestada NATO ühtsust, kaalub koostöövajadus üles kõik võimalikud vaadete erinevused," ütles Linkevičius.

Välisministeeriumi teatel rõhutas Pompeo USA kindlat lubadust Washingtoni lepingu viiendast artiklist ja Baltimaade-USA tippkohtumise deklaratsiooni põhimõtetest kinni pidada. Ta rõhutas, et Euroopa riikide enda lubadustest kinnipidamine kaitsesse panustamise osas on väga tähtis.

Vilnius: Trump jäägu Venemaa küsimuses põhimõttekindlaks

Linkevičius väljendas telefonivestluses Pompeoga ka lootust, et Ühendriikide presidendi Donald Trupi kohtumine Vene riigipea Vladimir Putiniga näitab USA põhimõttekindlust suhetes Moskvaga.

"Ütlesin, et kohtumine läheneb, loodame, et see peegeldab USA põhimõttelist seisukohta Venemaa suhtes. Me hindame väga USA põhimõttelist ja järjekindlat seisukohta," ütles minister BNS-ile.

Leedu ja USA minister vestlesid mõni tund pärast Trumpi ja Putini 16. juuli Helsingi kohtumise teatavakstegemist.

Trump sõidab sinna NATO tippkohtumiselt Brüsselis. Trump on viimasel ajal üsna arvustavalt rääkinud USA kohustustest NATO ees.

Linkevičius kinnitas, et Leedul ei ole põhjust kahelda USA lubadustes NATO ees, sest USA on tugevdanud oma Euroopa vägesid ja muutnud õppused sagedamaks.

Ministri sõnutsi kordas ta Pompeole Leedu seisukohta, et NATO peab kiirendama otsuste vastuvõtmist, andma ülemjuhatajale rohkem õigusi ja alliansi tippkohtumisel tuleb kinnitada "teekaart õhutõrje valgete laikude kõrvaldamiseks".

Välisminister kinnitas Leedu toetust USA seisukohale, et Euroopa riigid peavad kaitsekulutusi suurendama.

"Rohkem vägesid, rohkem õppusi, rohkem vahendeid toetusprojektidele. Meil ei ole mureks alust. Peame kokku hoidma, peame ise palju ette võtma, et eurooplased võtaksid kohase vastutuse," ütles Linkevičius.

Grybauskaitė ei oota Putini-Trumpi kohtumisest midagi

Leedu president Dalia Grybauskaitė ütles, et suhtub USA ja Vene presidendi eelseisvasse Helsingi kohtumisse suuremate ootusteta.

Grybauskaitė võrdles Ühendriikide presidendi Donald Trupi kohtumist Vene riigipea Vladimir Putiniga tema kohtumisega Kim Jong-uniga.

"Vaatame, me juba nägime ühte tippkohtumist presidendi ja Kimi vahel. Vaatame, mis juhtub. Erilisi ootusi ei ole, suhtume sellesse suure ettevaatusega," ütles Leedu president ajakirjanikele Brüsselis.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: