Euroopa Liidu liidrid arutasid euroala reformimist

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Euroopa Liidu lipp. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Euroopa Liidu liidrid arutasid reedel euroala reformimist ning ühise eelarve loomist.

Riikide valitsused on kuid kaalunud Prantsusmaa ettepanekut luua 19-riigilisele eurotsoonile ühine eelarve, mida saaks kasutada kriisi või majandusliku šoki tekkimisel. Kõneluste aluseks olid Prantsusmaa ja Saksamaa ettepanekut, milles kahe riigi liidrid Mesebergis 19. juunil kokku leppisid.

Euroopa Komisjon koostas selle pinnalt ettepaneku, mis näeb ette 55 miljardi euro suuruse eurotsooni eelarve.

Prantsuse president Emmanuel Macron peab eurotsooni eelarvet sümboolseks sammuks tsentraliseerituma ja teineteist toetavama Euroopa poole.

Mitmed riigid peavad seda aga tarbetuks, sest nende hinnangul katab neid eesmärke juba Euroopa Liidu eelarve.

"Ma vihkan sümboolseid tasemeid. See on päris raha päris maksumaksjatelt," ütles Hollandi peaminister Mark Rutte pärast kõnelusi.

"Misasi on eurotsooni eelarve? Ütleksin, et praegu meil juba on eurotsooni eelarve, mis on 200 miljardit eurot (EL-i eelarves)."

Reedel arutatud reformide seas oli ka Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) ümbertegemine Euroopa valuutafondiks. ESM peab järelevalvet finantsraskustes liikmesriikide abipakettide üle.

Liikmesriigid pole jätkuvalt ühel meelel, milline oleks tulevase ameti täpne missioon ning üksikasjade kindlakstegemine lükati edasi detsembrini.

Liidrid nõustusid jätkama kõnelusi ka Euroopa hoiuste tagamise skeemi üle, millele Berliin on aastaid vastu olnud. Saksa valitsuse arvates võib juhtuda, et Saksamaa peab skeemi jõustumisel maksma kinni raskustes pankade päästmise Kreekas ja Itaalias.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on reedel euroala tippkohtumisel leitud kompromiss majandus- ja rahandusliidu tugevdamiseks mõistlik ja hea.

"Lõppjäreldused eeldasid suurt kompromissi nii Prantsuse-Saksamaa teljel, aga tuleb arvestada, et laua taga olid ka esmakordselt Itaalia ja Hispaania uued peaminisitrid. Seega see kompromisslahendus, mis täna leiti, on väga mõistlik ja hea," ütles Ratas pärast Euroopa Ülemkogu BNS-ile.

Euroala tippkohtumisel otsustati, et euroala edasine tugevdamine peab toimuma samm-sammult ja vastutustundlikult, mis on Ratase sõnul ka Eesti jaoks oluline. "Käsikäes riskide vähendamisega pangandussektoris peaksime järgmiste sammudena lõpuni valmis ehitama pangandusliidu ja arendama edasi Euroopa Stabiilsusmehhanismi," sõnas Ratas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: