Vikipeedia protestib direktiivikavandi vastu ligipääsu blokeerimisega

Eestikeelne Vikipedia 4. juulil 2018
Eestikeelne Vikipedia 4. juulil 2018 Autor/allikas: Vikipedia

Eesti vikipedistide kogukond muutis ajutiselt kättesaamatuks eestikeelse Vikipeedia kogu sisu, et protestida Euroopa Liidu kavandatava autoriõiguse direktiivi muudatuste suhtes.

Virtuaalne protest algas kolmapäeva varahommikul ning lõppeb 5. juulil pärast Euroopa Parlamendi hääletust, millega otsustatakse direktiivikavandi avamine täiendusteks.

"Kavandatavad muudatused teenivad eelkõige suurettevõtete huve ning jätavad täitmata lubaduse viia autoriõigus kooskõlla digiajastu infojagamise põhimõtetega," ütles Wikimedia Eesti juhatuse esimees Eva Lepik.

"Panoraamivabaduse ja avaliku omandi tugeva seadusliku kaitse asemel oleme saanud tsensuurimasinad ja lingimaksu. Väljendame oma protestiga solidaarsust Wikimedia liikumise, blokaadis osalevate Vikipeedia väljaannete ja kogu maailma netikasutajatega," märkis ta.

"Vikipeedia kogukond ei ole nii kitsarinnaline, et laseks ülejäänud Internetil kannatada ainuüksi seetõttu, et meile ollakse valmis meie suuruse tõttu head ja paremat pakkuma," kinnitab Vikipeedia asutaja Jimmy Wales vastusena Euroopa Komisjoni meelitustele Twitteris.

Ligipääsu entsüklopeediale blokeeris esimesena itaaliakeelne Vikipeedia 3. juulil, itaallaste eeskuju on 4. juuli hommiku seisuga järginud Hispaania, Läti ning Eesti võrguentsüklopeediad.

Vaba võrguentsüklopeedia edendamise eest seisev Wikimedia Eesti on jälginud tähelepanelikult Euroopa Liidu autoriõiguse debatte, esitanud seisukohti nii ajakirjanduses kui oma blogis, aga ka Euroopa Komisjoni ning Eesti valitsuse konsultatsiooniringides.

Kolme nädala eest Internet Society Estoniaga saadetud ühisele avalikule kirjale pole ei valitsus ega selle alaline esindus Euroopa Liidus siiani vastanud.

"Europarlamendi saadikute vastused hakkasid saabuma alles korduva meeldetuletamise järel eelmisel nädalal," märkis Lepik.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: