USA president saabus NATO tippkohtumiseks Brüsselisse

USA presidendi abikaasa Melania Trump ja president Donald Trump väljuvad õhujõudude lennukist Air Force One Belgia Melsbroeki lennuväljal.
USA presidendi abikaasa Melania Trump ja president Donald Trump väljuvad õhujõudude lennukist Air Force One Belgia Melsbroeki lennuväljal. Autor/allikas: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump saabus teisipäeva õhtul Brüsselisse enne 11. juulil aset leidvat NATO tippkohtumist.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles teisipäeval, et 11.-12. juulil toimuva NATO tippkohtumise põhiteemad on liikmesriikide kaitse-eelarved, terroritõrje ja küberjulgeolek.

"Hinnangud näitavad, et ootuste kohaselt suudavad kaheksa liitlasriiki kulutada vähemalt 2 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP) riigikaitsele, võrreldes pelgalt kolme riigiga 2014. aastal," ütles Stoltenberg. Ta tänas kõiki liikmesriike töö eest kulutuste suurendamisel ja USA presidenti Donald Trumpi tema juhtrolli eest NATO kaitserahastuse tõusus.

Stoltenberg lisas, et talle teeb rõõmu võimalus rääkida USA presidendi Donald Trumpiga NATO-Vene suhetest enne seda, kui Trump kohtub Vene presidendi Vladimir Putiniga.

"Mulle teeb head meelt tõsiasi, et meil on homme võimalus arutada õhtulauas president Trumpiga Vene-NATO suhteid, enne kui ta Putiniga kohtub," ütles Stoltenberg.

Trumpi-Putini kohtumine on tähtis, sest Venemaaga tuleb suhelda ja "kasutada igasuguseid meetmeid pingete maandamiseks", lisas peasekretär.

Trump teatas teisipäeval, et tema eelseisev kohtumine Venemaa presidendi Vladimir Putiniga võib kujuneda lihtsamaks kui kohtumised USA liitlastega NATO-s.

"Ausalt öeldes võib kohtumine Putiniga olla neist kõige lihtsam. Kes oleks osanud arvata?" küsis Trump mõni hetk enne lahkumist Brüsselisse NATO tippkohtumisele.

"NATO-s saavad kindlasti olema huvitavad ajad," ütles ta ajakirjanikele. "NATO pole kohelnud meid õiglaselt, kuid arvan, et mõtleme midagi välja. Meie maksame kaugelt liiga palju ja nemad maksavad kaugelt liiga vähe."

"Samas mõtleme midagi välja ja kõik riigid saavad olema rahul," ütles Trump.

Trump tõotas ka, et ei lase Euroopa Liidul USA-d "ära kasutada". Tema hinnangul ei toeta EL NATO-t piisavalt ning kaupleb USA-ga ebaausalt.

NATO tippkohtumine toimub 11.-12. juulil, Putiniga kohtub ta Helsingis 16. juulil.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: