Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tusk Trumpile: USA-l ei ole paremat liitlast kui Euroopa Liit

Donald Trump ja Donald Tusk 2017. aasta mais Brüsselis.
Donald Trump ja Donald Tusk 2017. aasta mais Brüsselis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk teatas teisipäeval, et USA-l ei ole ega saa ka olema paremat liitlast kui Euroopa Liit.

"Kallis president Donald Trump, USA-l ei ole ja ei hakka ka olema paremat liitlast kui Euroopa Liit. Me kulutame riigikaitsele palju rohkem kui Venemaa ja sama palju kui Hiina. Ma loodan, et teil ei ole kahtlust, et see on investeering meie julgeolekusse, mida ei saa aga öelda veendunult Venemaa ja Hiina kaitsekulutuste kohta," kirjutas Tusk oma Twitteri kontol.

Tusk tegi postituse natuke aega pärast seda, kui oli allkirjastanud deklaratsiooni, mis puudutab koostöö tihendamist Euroopa Liidu ja NATO vahel, ning enne kolmapäeval algavat NATO tippkohtumist.

"Kallis Ameerika, hinda oma liitlasi, sul ei ole neid nii palju," märkis Tusk allkirjastamistseremoonial, kus ta nõustus samas seisukohaga, et Euroopa peab riigikaitsele praegusest rohkem kulutama.

USA president Donald Trump on tippkohtumise eel korduvalt Euroopa liitlaste suhtes kriitiliselt sõna võtnud.

Ta on kritiseerinud liitlasi nii väheses panustamises allianssi ning sidunud teemaga ka USA ja Euroopa Liidu vahelise kaubandusvaidluse.

"USA kulutab NATO jaoks palju rohkem kui ükski teine riik. See ei ole õiglane ega vastuvõetav. Kuigi need riigid on pärast minu ametisse asumist oma panust suurendanud, peavad nad tegema rohkem. Saksamaa on ühe protsendi peal, USA nelja protsendi peal ja NATO on Euroopale palju kasulikum kui USA-le. Mõnede hinnangute kohaselt maksab USA kinni 90 protsenti NATO-st, kus mõned liikmesriigid on oma lubadusest kaks protsenti [SKP-st riigikaitsele] kulutada väga kaugel. Lisaks sellele on Euroopa Liidul kaubandusülejääk USA-ga 151 miljonit dollarit ja kõrged tollid USA kaupadele. Ei!" kirjutas Trump näiteks esmaspäeval.

Teisipäeval USA riigipea jätkas teemat.

"Olen valmistumas Euroopa visiidiks. Esimene kohtumine - NATO. USA kulutab mitu korda rohkem kui ükski teine riik, et neid kaitsta. See pole USA maksumaksja suhtes õiglane. Lisaks sellele kaotame me kaubanduses Euroopa Liiduga 151 miljardit dollarit. Kehtestavad meile suuri imporditolle ja tõkendeid," kirjutas Trump Twitteris.

"NATO riigid peavad maksma ROHKEM, USA peab maksma VÄHEM. Väga ebaõiglane!" lisas ta.

2014. aasta NATO tippkohtumise ajal vastu võetud deklaratsiooni kohaselt peaksid kõik riigid, mis veel seda ei tee, saavutama aastaks 2024 taseme, et riigikaitsele kulutatakse kaks protsenti SKP-st. Lisaks peaks 20 protsenti iga liikmesriigi kaitse-eelarvest olema mõeldud uue relvastuse ja varustuse hankimiseks ning kaitsevõimekuse arendamiseks.

Trumpi administratsiooni arvates peaksid paljud liitlased aga kaitsekulusid kiiremas tempos tõstma ning suuremat panustamist on Euroopa liikmesriikidelt nõudnud ka varasemad presidendid. Samas on meedias tehtud avalduste põhjal sageli jäänud mulje, et president Trump, kes sageli räägib sellest, justkui mõni liikmesriik oleks USA-le "võlgu", ei tee vahet asjaolul, et kahe protsendi tase käib iga liikmesriigi oma kaitse-eelarve kohta, mitte aga NATO ühise eelarve kohta, kuhu iga liikmesriik nagunii eraldi süsteemi kaudu on oma maksed teinud.

Seoses USA presidendi Donald Trumpi varasemate avaldustega on mitmed vaatlejad väljendanud kartust, et kohtumiseks Venemaa presidendi Vladimir Putiniga valmistuv USA riigipea võib Brüsselis teha avaldusi või astuda samme, mis NATO solidaarsust õõnestavad. Eriti silmatorkavaks peavad kriitikud ka seda, et ajal, mil Trump Euroopa Liidu riike sarjab, on ta olnud väga vaoshoitud Venemaa kritiseerimisel ning on Putini asjus taas positiivset hoiakut üles näidanud.

Teisipäeval enne reisile suundumist teatas Trump ajakirjanikele, et kohtumine Putiniga võib kujuneda lihtsamaks kui kohtumised NATO liitlastega ja visiit Suurbritannias. 

"Seega mul on NATO, mul on Ühendkuningriik, mis on mõnes mõttes segaduses, ja mul on Putin. Otse öeldes võib Putin olla neist kõige lihtsam. Mis te ise arvate," arutles Trump ajakirjanike eest seistes.

"Eks näis, kuidas läheb." Küsimusele, kas Putin on sõber või vaenlane, vastas Trump, et praegu ei oska ta seda tegelikult öelda. "Nii palju, kui mind puudutab, siis rivaal."

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: