Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hamas teatas relvarahust Iisraeliga rünnakute lõpetamiseks Gazale

{{1531596120000 | amCalendar}}
Benjamin Netanyahu.
Benjamin Netanyahu. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Palestiina äärmusrühmitus Hamas teatas laupäeva hilisõhtul, et on jõudnud Iisraeliga Egiptuse vahendusel kokkuleppele relvarahus pärast terve päeva kestnud juudiriigi õhulööke Gaza sektoris ning kümnete rakettide tulistamist enklaavist Iisraeli.

Hamasi pressiesindaja Fawzi Barhoum ütles, et rühmitus nõustus "Egiptuse pakkumisega naasta selle eskalatsiooni peatamiseks relvarahu juurde".

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja keeldus Hamasi teadet kommenteerimast, kuid ütles, et armee tegevus sõltub olukorrast kohapeal.

Sõjategevuses hukkus kaks palestiinlast vanuses 15 ja 16, kes jätsid Gaza tervishoiuministeeriumi teatel elu Gaza City lääneosas Iisraeli õhurünnakus hoonele, mille lähedal nad seisid. Ministeerium lisas, et terves sektoris sai rünnakutes vigastada 25 inimest.

Iisraeli võimude sõnul sai kolm iisraellast vigastada Sderotis, kui nende maja tabas rakett.

Sõjaline eskalatsioon Hamasi ja Iisraeli vahel järgnes mitu kuud kestnud pingetõusule ning tõi kaasa väljavaate neljanda sõja puhkemisest Gaza sektoris alates 2008. aastast.

Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu ütles laupäeva õhtul, et et Iisrael on andnud laupäeval õhurünnakute lainega Gaza sektorit kontrollivale Hamasile "tugevaima löögi" alates 2014. aasta sõjast ning on valmis rünnakuid vajadusel hoogustama.

Iisraeli õhujõudude brigaadikindral Tzvika Haimovic nimetas varem laupäevaseid rünnakuid suurimaks pealetungiks Gaza sektori äärmuslastele alates 2014. aasta suvesõjast.

Haimovic lausus, et Hamas ja teised rühmitused on Gaza sektorist Iisraeli tulistanud umbes 100 raketti ja miinipildujamürsku, millest mõned on Iisraeli õhutõrjesüsteemid kahjutuks teinud.

Hamasi Barhoumi sõnul on rühmitus vastutav raketirünnakute eest Iisraeli vastu ning need korraldati "vastuseks Iisraeli õhurünnakutele".

"Meie rahva kaitsmine on rahvuslik kohus ja strateegiline valik," lausus ta.

Iisraeli armee teatel rünnati päeva jooksul "Hamasi pataljoni peakorterit Beit Lahias, mis hõlmab linnalahingu väljaõpperajatisi, relvaladu, väljaõppekomplekse, juhtimiskeskusi, kontoreid ja muid sihtmärke".

Iisraeli sõjaväe pressiesindaja sõnul tingisid juudiriigi otsuse jõudu kasutada pidevad Hamasi raketirünnakud, Hamasi otsus õhutada vägivalda Gaza-Iisraeli piiril ning iisraellaste põldude süütamine põlevate lohedega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: