Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO hinnangul on Gaza sektor sõja veerel

Palestiina meeleavaldajad põgenevad Iisraeli julgeolekuvägede visatud pisaragaasi eest.
Palestiina meeleavaldajad põgenevad Iisraeli julgeolekuvägede visatud pisaragaasi eest. Autor/allikas: AFP/Scanpix

ÜRO Lähis-Ida esindaja hoiatas kolmapäeval, et sõjategevuse eskaleerumine Israeli ja Palestiina Hamasi vahel on viinud Gaza sektori sõja veerele.

Nickolay Mladenovi hoiatus oli tõsine, samal ajal kui ÜRO julgeolekunõukogu arutab ikka veel, kuidas vastata Israeli ja Hamasi vahel lahvatanud pingetele.

"Viimased rünnakud on hoiakuks kõigile, kui lähedal me igapäevaselt sõjale oleme," sõnas Mladenov AFP vahendusel.

ÜRO julgeolekunõukogu kohtus erakorraliselt Ameerika Ühendriikide palvel, mis on palunud, et nõukogu Hamasi ja Islami Džihaadi raketirünnakud hukka mõistaks.

Kuveit aga, mis on julgeolekunõukogu Araabia riike esindavaks mittealaliseks liikmeks, blokeeris USA välja pakutud seisukohta, väites, et on hoopis ise pakkunud välja oma resolutsioonimustandi kriisiga tegelemiseks.

Raketirünnakud Gaza sektorilt Iisraeli said alguse teisipäeval ning jätkusid kolmapäeva varajaste hommikutundideni. Iisrael vastas rünnakutele, pommitades vastu 65 mässuliste punkti Gaza sektoris.

Iisraeli ja Hamasi vahel lahvatanud vägivald kujutab endast kõige suuremat pingete eskaleerumist alates 2014. aasta sõjast. Sellele järgnesid nädalaid kestnud palestiinlaste protestid, kus Israeli vägede käe läbi sai surma enam kui 100 inimest.

Kolmapäeval oli Gaza sektoris taas rahulik, kuid ÜRO saadik hoiatas, et jätkuvad protestid võivad tuua kaasa ka uue vägivalla.

"Mitte keegi Gazas ei saa endale lubada järjekordset sõda," sõnas Mladenov.

Kuveit üritab sellel nädalal julgeolekunõukogus oma resolutsiooni mustandit läbi suruda. Ameerika Ühendriigid on samas lubanud kasutada oma vetoõigust, et meede ei läheks läbi, sõnas Israeli alaline esindaja Danny Danon ajakirjanikele.  

Prantsusmaa on hoiatanud, et kui julgeolekunõukogu üksmeelt ei leia ning jätkab patiseisus, siis kahjustab see ÜROd.

"See vaikus, mis on muutumas kurdistavaks, ei ole vastuvõetav," sõnas Prantsusmaa esindaja ÜRO juures Francois Delattre.

"See ei ole vastuvõetav ei Palestiina ega Israeli elanikkonnale, kes on konfliktist otseselt mõjutatud, ega ka maailmale, kes meid jälgib," sõnas ta.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: