Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ÜRO peaassamblee lubas Palestiina Omavalitsusel juhtida olulist rühma

ÜRO peaassamblee võttis vastu resolutsiooni, mis lubab Palestiina omavalitsusel juhtida järgmisel aastal ÜRO-s arenguriikide olulist rühma G77.

Peaassamblee toetas resolutsiooni häältega 146-3. Vastuhääle andsid USA, Iisrael ja Austraalia. 15 riiki, mitu neist Ida-Euroopast, jäi erapooletuks, vahendasid ERR-i teleuudised.

Palestiina Omavalitsus on ÜRO-s vaatlejariigi staatuses, mistõttu oli vaja resolutsiooni, mis annaks neile õigused ja volitused, et juhtida seda rühma, kuhu kuulub 133 riiki, teiste seas ka Hiina. Tegemist on iseseisvunud arenguriikide huvide eest seisva rühmaga. Nii toetab ÜRO president Mahmoud Abbasi jõupingutusi saavutada riiklus ja täielik ÜRO liikmestaatus.

USA asesuursaadik Jonathan Cohen kutsus aga peaassambleed hääletama resolutsiooni vastu.

"Me ei toeta palestiinlaste katseid suurendada oma staatust väljaspoolt otseseid läbirääkimisi. USA ei tunnista, et on olemas Palestiina riik ja et selline riiks oleks ÜRO liikmesriigiks vastu võetud. Seetõttu me oleme tugevalt vastu sellele, et palestiinlased hakkaksid juhtima G77 rühma, ning sellele, et niisugune eelnõu üldse ellu kutsuti. Kui selline vildakas resolutsioon heaks kiidetakse, et ei jäta USA mingit kahtlust oma positsiooni asjus," selgitas Cohen ja rõhutas, et selline roll on vaatlejariigi jaoks täiesti ebasobiv.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: