Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti välisminister Boris Johnson lahkus ametist

{{1531146060000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Briti välisminister Boris Johnson astus tagasi, teatas Downing Street esmaspäeval avalduses.

"Peaminister võttis pärastlõunal vastu Boris Johnsoni lahkumisavalduse välisministri kohalt," seisab peaministri kantselei avalduses.

Ametist lahkunud Briti välisminister Boris Johnson ütles oma tagasiastumiskirjas peaminister Theresa Mayle, et viimase plaan hoida tihedaid majandussidemeid Euroopa Liiduga tähendab Suurbritannia liikumist "pool-Brexiti" poole, mis jätaks riigile koloonia staatuse EL-is.

"Brexiti unistus on suremas, lämmatatuna tarbetust endas kahtlemisest," sõnas Johnson.

Lisaks Johnsonile astus tagasi ka Briti Brexiti minister David Davis, kes on ühtlasi pealäbirääkija lahkumiskõnelustel EL-iga.

May toetajad muretsevad, et valitsusest võib lahkuda rohkem ministreid ja Brexiti-meelsed seadusandjad peaministri konservatiivsest parteist võivad algatada valitsusjuhi umbusaldamise.

Samuti on ametist lahkunud kaks Brexiti ministeeriumi alamministrit. Kõik neli on lahkunud erimeelsuste tõttu valitsuse ühispositsiooniga Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumise kõneluste poolte tulevikusuhteid käsitlevaks faasiks.

Briti peaminister Theresa May tänas esmaspäeval parlamendis ametist lahkunud Brexiti ministrit ja välisministrit ja ütles, et oli nendega eri meelt lahkumisläbirääkimiste edasiviimises Euroopa Liiduga.

"Me ei ole ühel meelel parimas viisis, kuidas täita meie jagatud lubadust austada referendumi tulemust," ütles May 2016. aasta EL-i liikmesusreferendumile viidates, mille tulemusena toetasid britid liidust lahkumist.

Kahe prominentse euroskeptiku lahkumine Briti valitsusest seab kahtluse alla Theresa May valitsuse püsimise ajal, mil EL ja Suurbritannia valmistuvad lahkumiskõneluste otsustavaks faasiks, märkis uudisteagentuur AFP.

Suurbritannia lõhenenud valitsuskabinet jõudis reedel terve päeva kestnud nõupidamise järel üksmeelele püüelda lahkumiskõnelustel EL-iga kokkuleppe poole Brexiti-järgses Ühendkuningriigi ja EL-i vabakaubanduspiirkonnas kaupadele.

Donald Tusk: Poliitikud tulevad ja lähevad, aga probleemid jäävad

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk nimetas esmaspäeval kahetsusväärseks asjaolu, et kogu "Brexiti idee ei lahkunud koos David Davisega".

"Brexiti põhjustatud segadus on suurim probleem EL-i ja Ühendkuningriigi suhete ajaloos ja see on endiselt lahendusest väga kaugel, olgu koos härra Davisega või ilma," lausus Tusk.

"Poliitikud tulevad ja lähevad, aga probleemid, mis nad inimestele on tekitanud, jäävad. Ma saan ainult kahetseda, et Brexiti idee ei ole kadunud koos Davise ja Johnsoniga. Aga... kes  teab?" kirjutas Tusk sotsiaalmeedias.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles vastuseks küsimusele Johnsoni tagasiastumise kohta sarkastiliselt, et "see tõestab selgelt, et valitsus oli Chequersis ühtne".

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: