Palavaga juhtub rohkem rattaõnnetusi ning inimesed saavad kuumarabandusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1531829700000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Kogu Eesti vallutanud kuumalaine toob haiglasse inimesi nii kuumarabanduste kui rattaõnnetuste tõttu.

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas ütles ERR-ile, et kuumarabanduse korral tuleb inimest viivitamatult aidata, muidu võib kuumarabanduse juhtum lõppeda surmaga. Adlas selgitas, et kuumarabanduse saanu võib kaotada teadvuse ning kuumarabanduse korral tuleks kohale kutsuda kiirabi.

Lisaks ütles Adlas, et kuumarabanduse saanud inimene ei pruugi olla kontaktivõimeline, hakkab käituma imelikult ning rääkima ebatavalist juttu.

Päikesepiste korral on Adlase sõnul inimest võimalik iseseisvalt ja koduste vahenditega abistada. Päikesepistele viitavad sümptomid on peavalu ja -ringlus, iiveldustunne, oksendamine ning lastel võib Adlase sõnul olla rahutu ja viril käitumine või vastupidi väga loid käitumine. Nende sümptomite korral tuleb inimene kiiresti viia varjulisse kohta.

Varjuliseks kohaks võib olla ka auto, mis tuleb kliimaseadme olemasolul enne ära jahutada, selgitas Adlas. Oluline on ka inimesele juua anda.

"Kindlasti (tuleb) kontrollida, kas riideid on võimalik vähemaks võtta, et parandada higi aurumist ja läbi selle temperatuuri reguleerimist," ütles Adlas.

Adlase sõnul ei tohiks inimesed alahinnata kuumarabanduse ohtu, mille tõttu on sel aastal pealinnas abi vajanud juba 16 inimest.

Ida-Tallinna Keskhaigla kommunikatsiooniosakonna juhataja Inge Suder ütles ERR-ile, et soojade ilmade tõttu pöörduvad inimesed ka muude haiguste tõttu haiglasse ja on üldiselt rohkem mures. Suder lisas, et heade ilmadega on juhtunud rohkem rattaõnnetusi ning paneb inimestele südamele, et rattaga sõidetaks ettevaatlikult.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini keskuse juhataja Vassili Novak ütles ERR-ile, et vanemaealistel kaasuvate haigustega inimestel tasub selliste ilmade korral olla ettevaatlik.

Möödunud nädalavahetusel oli Pärnu haiglas kaks kuumarabanduse juhtumit. Tartu Ülikooli kliinikumis kuumarabandusi ei olnud.

Tallinna Kiirabi juht Raul Adlas manitseb inimesi ka peomeeleolus sõpru tähele panema, kuna reeglina on kuumast tingitud tervisekahjustused seotud just alkoholi tarbimise ning seejärel lauspäikese käes magma jäämisega.

Tallinna Kiirabi juhi sõnul on kõigil võimalik end kuumuse eest kaitsta, kandes laia ääre või pika nokaga peakatet, juues tavapärasest rohkem vett ning planeerides oma liikumised hommikusse või õhtusse, mil päike enam ohtlikult ei lõõska.

Politseipargis laps koos vanaemaga end jahutamas Autor: Priit Mürk/ERR

Väljastatud on kuuma ilma hoiatus

Riigi ilmateenistus väljastas kuuma ilma hoiatuse, lähipäevil võivad Eestis maksimumtemperatuurid tõusta 30-31 kraadini. Vaid rannikualadel on paiguti jahedam. Lisaks on kõrge ka UV-indeks, mis viimastel päevadel kerkis kuueni ja on juba väga ohtlik. Hoovihma on oodata vaid paiguti ning ilmateenistus ütleb, et sealt suuremat jahutust oodata ei ole.

Ilmateenistus ja päästeamet soovitavad inimestel riietuda heledasse, katta pea, juua ohtralt vedelikku (soovitatavalt vett), hoida sõidukites aknad lahti, jahutada end võimaluise korral aeg-ajalt vees ning mitte unustada söömist. Vanematel ja kõrge vererõhuga inimestel soovitavad ametid vältida liigset koormust ja pikaajalist päikese käes viibimist. Lisaks tuletatakse meelde, et suurenenud on metsa-, maastiku ja üldine tuleoht.

Palavate ilmade mõjust tervisele rääkis "Ringvaates" ka perearst Karmen Joller:

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: