Perearstide puhkuste aeg paneb EMO-dele lisakoormuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Erakorralise meditsiini osakonnad (EMO) on taas ülekoormatud ning arstide kinnitusel ei olegi niivõrd probleemiks kuumast ilmast tingitud terviserikked, kuivõrd asjaolu, et paljud perearstid puhkavad. Lisaks annavad tohtritele tööd suveperioodile omased traumad, põletused ja infektsioonid.

Aeg-ajalt on Põhja-Eesti regionaalhaiglas (PERH) järjekord selleks, et kiirabi saaks patsiendi haiglale üle anda, nii pikk, et kõik autod ei mahu isegi kiirabilüüsi ja neil tuleb kannatlikult ukse taga oodata, patsient autos, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on sisuliselt meil igapäevane. Mingitel kindlatel kellaaegadel suureneb patsientide saabumine kiirabiga. Jah, igapäevane asi," ütles PERH-i erakorralise meditsiini osakonna juhataja Kristiina Põld.

Kahtlemata on järjekord ka EMO selles osas, kuhu inimesed omal jalal tulevad. Kuigi võiks arvata, et palavate ilmadega on enamik selliseid patsiente, kes saabuvad EMO-sse kuumarabanduse tõttu, lükkab Põld selle ümber.

"Rohkem on traumasid, kuna liigutakse rohkem, tehakse sporti. Kindlasti erinevaid põletusi, kuna tehakse lõkkeid. Erinevaid infektsioone, kopsupõletikke. Lisaks on palju seljavaludega patsiente ja loomulikult igasugused väiksemad haavad kipuvad minema põletikku ja selle tõttu pöördumiste arv suureneb," selgitas Põld.

"Lisaks on muidugi perearstide puhkuste aeg, mis mõjutab väga palju. Kuna patsiendid ei saa pereasti juurde, siis pöörduvad nad meile," lisas ta.

Endiselt ei ole murdunud või sissekasvanud küüned, lihtsamad marrastused, ülesöömisest tingitud kõhuvalu ja muud ebameeldivad hädad eluohtlikud ning ei nõua seetõttu ka erakorralist meditsiiniabi.

Ka peaksid inimesed paremini teadma oma õiguseid.

"Kui perearst on puhkusel, siis perearstil peab kindlasti olema asendusarst. Kindlasti leiab perearstikeskus asendusaja, sest /.../ suvisel ajal 20 protsenti isegi suureneb (EMO-sse) pöördumiste arv, siis meie järjekorrad on ikka väga pikad," rääkis Põld.

Lisaks paluvad arstid silma peal hoida eakatel lähedastel, päikesega mitte liialdada ning mõõdukalt vedelikku tarvitada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: