Putin nimetas kohtumist Trumpiga edukaks

Venemaa president Vladimir Putin.
Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin nimetas oma esimest tippkohtumist USA riigipea Donald Trumpiga edukaks.

Putin ütles neljapäeval Moskvas Venemaa diplomaatide ja alaliste esindajatega kohtudes, et USA-Vene suhted "on mõneti halvemad kui külma sõja ajal", kuid tema esmaspäevane kohtumine Trumpiga Helsingis võimaldas kahel liidril alustada "teed positiivse muutuse poole".

"On naiivne arvata, et probleeme lahendatakse mõne tunniga. Keegi ei eelda seda," sõnas Putin. "Vaatame, kuidas asjad edasi arenevad."

Ta märkis, et USA-s on jõude, kes püüavad takistada igasuguseid edusamme kahe riigi suhetes ning seavad "kitsad parteihuvid kõrgemale riiklikest huvidest".

Putin avaldas tunnustust Trumpi jõupingutustele Põhja-Korea suunal, kuid kritiseeris samas tema otsust lahkuda Iraani ja suurriikide vahel sõlmitud tuumaleppest.

Putin: START-3 pikendamise läbirääkimisi tuleb viivitamatult jätkata

Olemasoleva Vene-USA strateegilise ründerelvastuse piiramise lepingu pikendamiseks on vaja alustada viivitamatult tööd, märkis Putin.

"Juhin tähelepanu, et 2021. aastal lõppeb START-3 lepingu kehtivus. Kuigi suures plaanis saaksime ka selleta elada, isegi juba mitu aastat tagasi, tegime siiski õige sammu - soostusime selle lepingu sõlmimisega," ütles president.

"Kui mitte täna, kohe praegu ei alustata tööd selle pikendamiseks, siis pooleteise aasta pärast see lihtsalt kaotab kehtivuse," hoiatas president.

Putini väitel ei ole Venemaa majandusprojektid Euroopas poliitilised

Kõik Venemaa majandusprojektid Euroopas, seal hulgas Nord Stream-2 on eranditult ärilised, neil ei ole poliitilist tagamõtet, väitis Putin.

"Rõhutan, kõik projektid, mida me Euroopaga ellu viime, seal hulgas, ütleme Nord Stream 2, on eranditult ärilise, majandusiseloomuga," sõnas president.

Putin rõhutas, et neil projektidel, ka gaasijuhtmel Nord Stream-2 puudub poliitiline tagamõte ja "topeltpõhi".

"Neis ei ole poliitilist tagamõtet või mingit topeltpõhja," lausus ta.

Putin: Ukraina ja Gruusia NATO-sse kaasamine on vastutustundetu

Katsed tõmmata Ukraina ja Gruusia NATO sõjalisele orbiidile on mäng olukorra teravaksajamisega ja vastutustundetu poliitika ilming, rääkis Putin.

"Meie ametivendadel, kes panustavad olukorra teravdamisele ja üritavad kaasata, ütleme, Ukrainat ja Gruusiat NATO sõjalisse orbiiti, tuleks mõelda taolise vastutustundetu poliitika võimalikele tagajärgedele," ütles president.

Putin lubas võrdväärset vastust NATO baasidele Vene piiride lähedal

Moskva vastab NATO baaside rajamisele Venemaa piiride lähedal samaväärselt, need sammud kujutavad riigile otsest ohtu, lausus Putin.

"Euroopa julgeoleku ja stabiilsuse tagamise võti on nimelt selles, et laiendada koostööd ja taastada usaldus, mitte uute NATO sõjalise taristu ja baaside paigutamine Vene piirile, nagu seda praegu tehakse," ütles president.

Putin rõhutas, et "taolised agressiivsed sammud, mis kujutavad otsest ohtu Venemaa julgeolekule, saavad võrdväärse vastuse".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: