Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pompeo: president Trump on olnud Venemaa suhtes tugev

USA välisminister Mike Pompeo.
USA välisminister Mike Pompeo. Autor/allikas: Video stoppkaader/Fox News

USA välisminister Mike Pompeo ütles neljapäeval Fox Newsile antud intervjuus, et president Donald Trump saab aru, et Venemaa sekkus 2016. aastal USA valimistesse. Samal ajal kritiseeris välisminister neid, kelle meelest jättis USA riigipea Venemaa presidendi Vladimir Putiniga kohtudes nõrga mulje.

"Ma arvan, et need väited on absurdsed," lausus Pompeo saates "Fox News @ Night" intervjuus saatejuht Shannon Breamile vastates väidetele, et Trump näitas Helsingis üles nõrkust ja et seetõttu on alust kahtlustada, et Venemaal on "Trumpi kohta midagi".

Välisminister kinnitas, et Trump on olnud Venemaa suhtes "järelejätmatu" ning andis mõista, et meedia on Helsingi tippkohtumise teemat üle dramatiseerinud.

"See administratsioon on olnud järelejätmatu oma püüetes heidutada Venemaad halvasti käitumast," selgitas ta. "Me saime päranduseks olukorra, kus Venemaa sõitis igal pool USA-st üle."

Pompeo rõhutas, et Trumpi administratsioon on olnud tugev Ukraina toetamisel ja tugev tagamaks seda, et USA on kaitstud Venemaa laienemise eest ka mujal maailmas. "Me kõik tunnistame, et oht on tõeline, ja president Trump on olnud tugev kaitstes Ameerika Vene agressiooni eest."

Kui saatejuht palus Pompeolt selgitust hiljuti meediasse jõudnud informatsiooni kohta, et Trumpile anti luureasutuste poolt põhjalik ülevaade Venemaa sekkumistest valimistesse juba enne tema ametisse asumist 2017. aasta jaanuaris, kordas välisminister oma varasemat avaldust, et "president Trump saab aru, et venelased on meie valimistesse sekkunud".

Pompeo juhtis tähelepanu ka sellele, et sekkumist on toimunud juba "kohutavalt pikka aega" ja seda ei esinenud üksnes 2016. aastal. "Ameerika justkui kipub unustama ajalugu, kuidas Venemaa on üritanud Lääne demokraatiaid õõnestada juba aastakümneid," nentis ta.

"See asi läheb segaseks, sest on neid, kes soovivad teha sellest parteipoliitilise juhtumi, kui rääkida [eriprokurör Robert] Muelleri juurdlusest. President mõistab, mida Venemaa tegi meie valimistel 2016. aastal ning ta on andnud meile kõigile tuge tagamaks, et seda ei juhtuks uuesti ei USA 2018. ega 2020. aasta valimistel," rääkis minister ja lisas, et ta usub seisukohta, et venemaa praegu jätkab katseid valimistesse sekkuda.

Saatejuht küsis kommentaari ka selle kohta, et Venemaa suursaadik USA-s Anatoli Antonov teatas, justkui oleks Helsingis presidentide vahel sõlmitud "olulisi suulisi kokkuleppeid".

"Nojah, ma ei ole kindel, et ma võtan Venemaa suursaadiku juttu väga tõsiselt, aeg-ajalt nad soovivad lugusid rääkida. Siin on see, mida ma tean... Mul on olnud võimalus rääkida president Trumpiga tema vestlusest president Putiniga. Oli edasiminekut mõnes küsimuses: kokkuleppeid teha rohkem koostööd terrorismivastases võitluses, katse alustada läbirääkimisi relvastuskontrolli teemal, et ohjeldada tuumarelvastumist. Oli palju asju, mida arutati, on palju tööd veel teha. President saavutas ühe oma eesmärkidest, milleks oli luua võimalus, kus kaks riigijuhti kahest olulisest riigist saaksid positiivselt ja konstruktiivselt vestelda nendest äärmiselt olulistest küsimustest. On palju kohti, kus nende kahe riigi huvid ja väärtused on vastuolus. President on sellest väga teadlik," vastas Pompeo.

Pompeo rääkis intervjuus ka seda, et hoolimata meediasse jõudnud väidetest olevat Põhja-Korea valitsus uuesti kinnitanud oma pühendumist tuumadesarmeerimisele ja soovi oma tuumaprogrammist loobuda.

"Keegi pole olnud sellele läehaml kui mina, seega kõik teised on lihtsalt spekuleerimas selle üle, mis täna toimub. Ma olen olnud seal, Põhja-Korea pool on järjekindlalt kinnitanud üle oma pühendumist - lubadust, mille esimees Kim andis president Trumpile," sõnas USA välisminister.

"Kellelgi ei olnud illusioone, et see hakkab juhtuma tundide, päevade või isegi nädalate jooksul. Selle tulemuse saavutamine võtab aega. Me loodame, et Põhja-Korea inimeste tulevik saab olema helgem ning kui esimees Kim jätkab oma lubaduse täitmist, siis Põhja-Korea inimesed saavad helgema tuleviku," lisas Pompeo.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: