Trump arutles Fox Newsi intervjuus NATO viienda artikli üle
USA president Donald Trump ütles teisipäeval eetris olnud intervjuus, et on küsinud samuti, miks peaks USA minema appi teisele NATO liikmesriigile.
Trump andis Helsingis pärast kohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga kaks intervjuud - mõlemad kanalile Fox News. Esimese intervjuu andis ta oma lemmiksaatejuhile Sean Hannityle, mis läks eetrisse juba esmaspäeval (täismahus video ja tekst ning kokkuvõte), ning teise Tucker Carlsonile, mida USA televaatajad said näha teisipäeva õhtul.
Carlsonile antud intervjuus rääkis Trump ka NATO-st ning jutuks tuli muuhulgas alliansi liikmete vastastikuse kaitse põhimõte ehk viies artikkel.
Ning nii nagu Hannityle, teatas Trump ka Carlsonile, et USA maksvat kinni 90 protsenti NATO kuludest, mis ei vasta aga tõele.
"Meil ei ole kavas maksta 90 protsenti kuludest Euroopa kaitsmiseks," märkis Trump.
Kuid NATO rahastamine ei jäänud Trumpi ainsaks väljaütlemiseks alliansi teemal.
"NATO-sse kuulumine teeb liikmetele kohustuslikuks kaitsta iga liikmesriiki, keda on rünnatud. Ütleme, et näiteks Montenegro - mis eelmisel aastal liitus - satub rünnaku alla. Miks peaks minu poeg minema Montenegrosse, et seda riiki rünnaku eest kaitsta?" küsis saatejuht Carlson presidendilt.
"Ma saan aru, millest sa räägid. Ma olen küsinud sama küsimust," nentis Trump vastuseks. "Tead, Montenegro on pisike riik väga tugevate inimestega... Nad võivad agressiivseks muutuda ja, palju õnne, oledki kolmandas maailmasõjas."
"Ma saan sellest aru, kuid nii see omal ajal tehti. Ärge unustage, ma sain siia alles natuke rohkem kui poolteist aastat tagasi, kuid ma võtsin arutelu üle kolm-neli päeva tagasi ja ütlesin, et te peate maksma. Ja peasekretär [Jens Stoltenberg] ütles, et tänu president Trumpile oli meil möödunud aastal koos lisaraha 44 miljardit ("billion, with a "b"!") dollarit NATO jaoks. Ja sellel aastal on seda palju rohkem kui see ja riigid kõik nõustusid. See oli [varem] väga ebaõiglane, nad ei maksnud - seega me mitte ainult ei maksa, vaid nad ise isegi ei maksa ja me kaitseme neid. Lisa see oma arvutustesse Montenegro teemal," lisas Trump.
Ainus kord, kui 1949. asutatud NATO-s on rakendatud Põhja-Atlandi lepingu 5. artiklit, leidis aset pärast rünnakut USA vastu ehk kohe pärast 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakuid. Sellest sai alguse sõjaline operatsioon Afganistanis, mis sisuliselt kestab tänaseni. Teiste seas on seal teeninud ka Montenegro sõdurid, keda on Afganistanis ka praegu.
Väljaande ThinkProgress ajakirjanik Aaron Rupar on oma Twitteri-voos toonud välja ka teisi märkimisväärseid kohti Trumpi intervjuust Carlsonile.
Näiteks arutles Trump, et Venemaad ei kutsuks ta vastaseks, sest tegu on ikkagi riigiga, mis aitas USA-l Teist maailmasõda võita.
Trump suggests he feels a certain loyalty to Russia because they helped us win World War 2. Then tries to take credit for the fact the American economy is "about twice the size of China." #lulz pic.twitter.com/VRtxMztr1S
— Aaron Rupar (@atrupar) July 18, 2018
Samuti on tähelepanuväärne Carlsoni enda sissejuhatus intervjuule, kus ta on skeptiline Venemaa sekkumises USA valimistesse ning leiab, et Trumpi teisipäevane avaldus, kus president teatas, et oli pressikonverentsil Putiniga end valesti väljendanud, näeb välja nagu "pantvangivideo".
Tucker frets that we're on the slippery slope to Congress "demanding unthinking obedience to the lawmaker community. Dissent is unpatriotic and if you don't agree you're working for Vladimir Putin. That's where we are heading and fast." pic.twitter.com/Cst7xC9GpM
— Aaron Rupar (@atrupar) July 18, 2018
Tucker characterizes Trump's walk-back of his defense of Putin as a "hostage tape."
— Aaron Rupar (@atrupar) July 18, 2018
"The people yelling loudest about how the Russians are our greatest enemy & Trump is a puppet happen to be the same people who have been mismanaging our foreign policy for the past few decades." pic.twitter.com/eLr53crVSq
Toimetaja: Laur Viirand