Valge Maja: Trump ei öelnud, et ei pea Venemaad enam ohuks valimistele

{{1531920660000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: Nicholas Kamm/AFP Photo/Scanpix

USA meedia andmetel ütles president Donald Trump kolmapäeval, et ta ei usu, et Venemaa väidetav sekkumine ohustab jätkuvalt USA valimisi. Valge Maja selgitas hiljem, et Trumpi mõisteti valesti ning president teeb tööd selleks, et Venemaa ei saaks enam valimistesse sekkuda.

Ajakirjanikud küsisid kolmapäevalt Trumpilt, kas Venemaa jätkuvalt ohustab USA valimisi, vahendasid Reuters ja The Hill.

Meediaväljaannete teatel raputas Trump vastuseks pead ja ütles: "Ei." 

Valge Maja teatas hiljem, et Trumpi mõisteti valesti. Valge Maja pressiesindaja Sarah Sandersi sõnul ütles president küsimustele vastamisele "ei", mitte ei vastanud küsimusele, kas Venemaa on jätkuvalt ohtlik.

Samas jäi ABC Newsi ajakirjanik Cecilia Vega endale kindlaks, et Trump vastas "ei" ikkagi konkreetselt tema küsimusele.

Valge Maja teatel usub Trump, et Venemaa võib taas rünnata USA valimisi. "Me usume, et oht Venemaalt on endiselt olemas," märkis Valge Maja ja lisas, et Trumpi hinnangul peab USA keskenduma sellele, kuidas tagada valimiste ausus.

"President ... ütles "ei" küsimuste vastamisele. President ja tema administratsioon teevad palju tööd selleks, et tagada, et Venemaa ei saa enam sekkuda meie valimistesse nagu nad on teinud minevikus," rääkis Sanders.

Valge Maja kinnitusel on Trump teinud Venemaa presidendile Vladimir Putinile selgeks, et ta peab USA valimistest eemale hoidma.

USA luureametnikud on öelnud, et Venemaa püüab jätkuvalt sekkuda USA valimistesse ning uus sihtmärk on novembris toimuvad kongressivalimised.

"Meil läheb Venemaaga väga hästi, tõenäoliselt vähemalt sama hästi kui keegi teine. Ja ükski president pole olnud Venemaaga nii karm kui mina," ütles Trump ajakirjanikele enne kabinetiistungit Valges Majas.

USA luurekoordinaator Dan Coats ütles veebruaris, et ta on juba näinud tõendeid selle kohta, et Venemaa kavatseb sekkuda novembris kongressivalimistesse.

Trump: Putiniga koos tulevad suured tulemused

USA president Donald Trump ütles kolmapäeval, et sai Venemaa presidendi Vladimir Putiniga Helsingi tippkohtumisel hästi läbi ning koos jõutakse suurte tulemusteni.

"Nii paljudele kõrgematele luureametnikele meeldis minu esinemine Helsingis pressikonverentsil. Putin ja mina arutasime palju tähtsaid teemasid meie varasemal kohtumisel. Me saime hästi läbi, mis häiris paljusid vihkajaid, kes tahtsid näha poksimatši. Suured tulemused tulevad!" kirjutas Trump kolmapäeval Twitteris.

"Samal ajal, kui NATO kohtumist Brüsselis peeti triumfiks, sest liikmesriigid panustasid miljardeid dollareid rohkem kiiremas tempos, siis võib kohtumine Venemaaga olla pikemas perspektiivis veelgi suurem edusamm. Palju positiivseid asju tuleb sellest kohtumisest," lisas ta. 

Hiljem kirjutas Trump, et mõni inimene vihkab seda, et ta sai Putiniga hästi läbi. "Nad läheksid pigem sõtta kui näeksid seda," lisas president.

Trump soovis teisipäeval rahustada tormi, mille tekitas kriitikute sõnul tema suutmatus pidada Helsingi pressikonverentsil Putinit vastutavaks Venemaa väidetava sekkumise eest 2016. aasta USA presidendivalimistesse. Trump ütles teisipäeval ajakirjanikele, et ta väljendas end Helsingis valesti ning tunnistab tegelikult USA luureagentuuride järeldusi sekkumise kohta.

Pressikonverentsil Putiniga hiilis Trump kõrvale Venemaa liidri kritiseerimisest ning heitis varju USA luureagentuuridele. 

"Ma ütlesin "ei peaks" asemel, "peaks"," ütles Trump Valges Majas 24 tundi pärast kohtumist Putiniga. "Lause oleks pidanud olema: "Ma ei näe ühtki põhjust, miks see ei peaks olema Venemaa."," selgitas Trump.

Trumpi sõnul lubas Venemaa aidata Põhja-Koreaga tegelemisel

Kolmapäeval ütles Trump Twitteris ka seda, et Venemaa aitab tegelemisel Põhja-Koreaga.

"Venemaa on lubanud aidata seoses Põhja-Koreaga, kellega suhe on meil väga hea ja protsess liigub edasi," ütles Trump.

"Kiiret ei ole, sanktsioonid jäävad! Suur kasu ja põnev tulevik ootab Põhja-Koread protsessi lõpus!" lisas ta.

Trumpi säutsuga samal ajal edastas RIA uudisteagentuur, et päevakorras on Venemaa ja Põhja-Korea liidri tippkohtumine.

Trump kohtus Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga juunis. Tegemist oli esimese USA ja Põhja-Korea tippkohtumisega.

Trump: Põhja-Korea tuumarelvitustamiseks ei ole ajapiirangut

Seoses suurenevate kahtluste tõttu, et Põhja-Korea loobub oma tuumarelvadest, ütles Trump, et riigile pole antud selleks tähtaega ning kiiret ei ole, vahendas The Guardian.

Trump ütles, et USA jätkab Põhja-Koreaga arutelusid viimase tuumarelvaarsenali tuleviku üle. Tema sõnul lähevad need kõnelused väga hästi.

Trump kinnitas, et kiirustada pole vaja, sest Põhja-Korea ei ole viimase üheksa kuujooksul testinud ühtki ballistilist raketti.

"Meil pole ajapiirangut. Meil pole kiirusepiirangut," ütles Trump teisipäeval kohtumisel kongressi liikmetega.

"Me alles läbime protsessi, kuid suhted on väga head," lisas ta.

Kohe pärast tippkohtumist Põhja-Korea liidriga ütles Trump, et tuumarelvitustamise protsess läheb üsna kiiresti. Juuli alguses ütles Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton, et suur osa Põhja-Korea tuumaprogrammist võidakse likvideerida aasta jooksul.

Toimetaja: Merili Nael, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: