Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: kas Putini keel vääratas Krimmi referendumist rääkides?

Donald Trump ja Vladimir Putin 16. juulil Helsingis.
Donald Trump ja Vladimir Putin 16. juulil Helsingis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Seoses esmaspäeval Helsingis toimunud Donald Trumpi ja Vladimir tippkohtumisega on meedias pälvinud tähelepanu mõned asjaolud, mida selle korraldajad võib-olla ei kavandanud.

Näiteks on tähelepanelikumalt pressikonverentsi jälginud ajakirjanikud toonud esile selle, et Venemaa president Vladimir Putin kasutas Krimmi teemast rääkides lauset "Me korraldasime referendumi lähtudes rangelt ÜRO põhihartast ja rahvusvahelisest õigusest."

Selline sõnastus on mõnevõrra vastuolus Moskva senise ametliku seisukohaga, mille kohaselt korraldati referendum Krimmi võimude poolt ja sealsed elanikud väljendasid rahvahääletusel kindlat soovi Venemaaga liituda. Ukraina, lääneriigid ja mitmed rahvusvahelised organisatsioonid seevastu leiavad, et tegu oli libareferendumiga, mis viidi läbi Vene okupatsioonivõimude kontrolli all. Samas seda, et nn roheliste meeste saabumine Krimmi ja poolsaare "tagasi toomine" Venemaa koosseisu oli tema enda algatatud sõjaline operatsioon, on Putin hiljem ka ise avalikult tunnistanud.

 

Tähelepanuväärne on ka see, et Kremli veebilehel avaldatud pressikonverentsi kirjalikus versioonis on Putini kommentaarist jäetud ära sõna "meie" ning väljendiks on lihtsalt "Korraldati referendum...". Kuid ka Kremli veebilehel olevas videos (küsimus algab ajal 43.20 - Toim.) on sõna "meie" endiselt kuulda.

Samuti õnnestus pressifotograafidel pildistada Putini käes olnud paberit, kuhu oli kirjutatud märkmeid pressikonverentsi jaoks. Foto tehti hetkel, kui Putin enne pressikonverentsi pabereid käes hoidis. Meedia hinnangul on paberil märgata selliseid sõnu nagu "sekkumine", "Mueller", "Ukraina", "uued ideed", "Süüria" ja "ühised humanitaaroperatsioonid".

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: