Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Küsitlus: 71 protsenti vabariiklastest toetab Trumpi tegevust suhetes Venemaaga

USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin.
USA president Donald Trump ja Venemaa president Vladimir Putin. Autor/allikas: Brendan Smialowski/AFP Photo/Scanpix

Enamik vabariiklastest toetab viisi, kuidas USA president Donald Trump tegeleb suhetega Venemaaga, selgub Reuters/Ipsose küsitlusest, mis viidi läbi pärast Trumpi tippkohtumist Venemaa presidendi Vladimir Putiniga.

Trumpi esinemine Helsingi tippkohtumisel tema üldisele toetusele mõju ei avaldanud, vahendas Reuters.

Viimase küsitluse kohaselt ütles 42 protsenti registreeritud hääletajatest, et tunnustavad Trumpi tegutsemist presidendiametis.

Küsitluse tulemused näitavad, et 55 protsendile vastanutest ei meeldi ja 37 protsendile meeldib, kuidas Trump tegeleb Venemaa-suhetega.

Vabariiklaste hulgas on toetus Trumpi tegutsemisele suhetes Venemaaga 71 protsenti, demokraatide hulgas 14 protsenti.

Trumpil on vabariiklastest valijate hulgas endiselt suur toetus vaatamata sellele, et partei liidrid on kritiseerinud presidendi sõnu ja tema tegevusi Helsingis pressikonverentsil Putini kõrval seistes.

Trump üllatas esmaspäeval isegi oma toetajaid, kui tunnustas pressikonverentsil Putinit, kui viimane lükkas tagasi väited, et Venemaa sekkus USA presidendivalimistesse.

Teisipäeval püüdis Trump kriitikuid rahustada, öeldes, et ta väljendas end pressikonverentsil valesti ning usub USA luureagentuuride järeldusi valimistesse sekkumise kohta. Ta lisas ka, et teisedki inimesed võisid valimistesse sekkuda.

59 protsenti küsitlusele vastanutest nõustuvad USA luureagentuuride järeldustega Venemaa väidetava sekkumise kohta. Vaid 32 protsenti vabariiklastest ja koguni 84 protsenti demokraatidest usuvad, et see on tõsi.

Reuters/Ipsose küsitlus tõi välja ka suure lõhe vabariiklaste ja demokraatide toetajate hulgas selle kohta, kas Venemaad tuleks pidada USA vastaseks. Kokku vastas 38 protsenti registreeritud hääletajatest, et nende hinnangul on Venemaa USA vaenlane. Umbes sama palju pidas Venemaad konkurendiks ning kaheksa protsenti sõbraks.

Pooled demokraatide toetajad ütlesid, et peavad Venemaad vaenlaseks, sama arvab kolmandik vabariiklastest.

40 protsenti demokraatidest pidas Venemaad otseseks ohuks, sama meelt oli 14 protsenti vabariiklastest. Kokku pidas Venemaad otseseks ohuks 27 protsenti küsitlusele vastanutest. Võrdluseks - Põhja-Koread peab otseseks ohuks 31 protsenti vastanuist.

Ameeriklastelt küsiti ka, kas nende hinnangul võimud leiavad tõendeid keelatud sidemetest Trumpi administratsiooni ja Venemaa vahel. 51 protsenti vastanuist arvasid, et see on tõenäoline. Demokraatide toetajatest pidas seda tõenäoliseks 77 protsenti ja vabariiklaste toetajatest 19 protsenti.

Samasugune lõhe oli vastustes, kui küsiti, kas Trump või keegi tema kampaaniameeskonnast tegi koostööd Venemaaga, et mõjutada 2016. aasta valimisi. 52 protsenti vastanutest pidasid seda võimalikuks. Demokraatide hulgast oli selle väitega nõus 81 protsenti ja vabariiklaste hulgast 19 protsenti.

Reuters/Ipsose küsitlusele vastas 1011 registreeritud vastajat üle kogu riigi, nende hulgas 453 vabariiklast ja 399 demokraati. Küsitluse usaldusintervall on neli protsendipunkti.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: