Valge Maja ei välistanud, et laseb Vene võimudel USA diplomaadi üle kuulata

Valget Maja tabas terav kriitika pärast seda, kui administratsioon ei lükanud selgesõnaliselt tagasi Venemaa nõudmist kuulata üle mitmeid USA kodanikke, nende seas ka endist suursaadikut Michael McFauli.
Kolmapäevasel Valge Maja pressibriifingul tunnistas pressiesindaja Sarah Huckabee Sanders, et Helsingis toimunud kohtumisel oli Venemaa president Vladimir Putin rääkinud USA riigipea Donald Trumpiga sellel teemal.
Pressiesindaja sõnul USA pool selles küsimuses mingit lubadust ei andnud. "President on oma meeskonnaga koos ja me anname teile teada, kui meil on avaldus selle kohta," vastas Sanders.
Sarah Sanders says that "there was conversation" between Putin and Trump about Russian authorities questioning Bill Browder and Michael McFaul; Sanders said there wasn't a commitment made, but that Trump would "work with his team." (via CBS) pic.twitter.com/eXnUApGuZX
— Kyle Griffin (@kylegriffin1) July 18, 2018
Trump called Russia's offer to assist in the Mueller investigation an "interesting idea," but Sanders said he didn't commit to anything. pic.twitter.com/po9jANJJ0a
— POLITICO (@politico) July 18, 2018
Selline vastus tekitas mitmel pool USA-s suure pahameeletormi, sest välispoliitika ekspertide hinnangul on ennekuulmatu, et USA president vaenuliku või isegi lihtsalt rivaaliks peetava riigi ettepanekule - võimaldada Ameerika Ühendriikide diplomaadi ülekuulamist - automaatselt ja kohe jõulist eitavat vastust ei anna.
"Rääkida oma meeskonnaga millest?" imestas McFaul ise Fox Newsile saadetud vastuses. "Trumpi administratsioon peab kategooriliselt keelduma sellisest moraalsest võrdlusest, kus ühel pool on legitiimne süüdistus Vene luureametnike vastu ning hullumeelne, Venemaa väljamõeldisest vandenõuteooria, mille kohaselt aitasid USA ametnikud väidetavat rahapesuskeemi Hillary Clintoni kampaania toetuseks."
I hope the White House corrects the record and denounces in categorical terms this ridiculous request from Putin. Not doing so creates moral equivalency between a legitimacy US indictment of Russian intelligence officers and a crazy, completely fabricated story invented by Putin https://t.co/K1ZvrNwTu3
— Michael McFaul (@McFaul) July 18, 2018
USA mereväekolledži professor ja sovetoloog Tom Nichols teatas oma Twitteri-kontol, milline oleks olnud kiire ja õige vastus pressibriifingul esitatud küsimusele: "President ütles Putinile, et viimane ei saa juhtida tähelepanu kõrvale oma korruptsioonilt ja oma inimeste õiguste rikkumiselt ähvardades USA kodanikke ning et me käsitleme McFauli edaspidist mainimist kui ohtu Ameerika diplomaadi turvalisusele."
The *instant* answer should have been: "The President told Putin that he cannot deflect from his own corruption and abuses of his people by threatening US citizens, and that we will consider any further mention of @mcfaul as a threat to the safety of an American diplomat." https://t.co/KoOwFeGsds
— Tom Nichols (@RadioFreeTom) July 18, 2018
Kui kommentaari küsiti välisministeeriumi pressiesindajalt Heather Nauertilt, vastas viimane, et Venemaa väited USA kodanike teemal on "absoluutselt absurdsed" ning ta mõistab, et selline väljavaade tekitab suurt muret.
Samas ei välistanud ta sellist võimalust otsesõnu, sest tunnistas, et pole Sandersi märkustega veel tuttav, ning lisas, et võib-olla on see hoopis justiitsministeeriumile.
They spend half their time correcting and explaining each other. https://t.co/duI9JvAsUP
— David Boaz (@David_Boaz) July 18, 2018
Senati demokraatide juht Chuck Schumer andis omakorda teada, et kui administratsioon ei tegutse, astutakse kongressis kiireid samme USA diplomaadi kaitseks.
The President won't rule out turning an American public servant over to Vladimir Putin, but tomorrow I hope the Senate will. https://t.co/PyNC5qESbH
— Chuck Schumer (@SenSchumer) July 19, 2018
Vene prokuratuur tahab rääkida 12 USA kodanikuga
Venemaa peaprokuratuur avaldas teisipäeval nimekirja USA kodanikest, keda võimud soovivad üle kuulata seoses Kremli-kriitikust ärimehe Bill Browderi vastu algatatud kriminaalasjaga. Nende inimeste seas on ka kunagine USA suursaadik Moskvas Michael McFaul.
Tõenäoliselt on Moskva poolt mõnevõrra iroonilise jätkuga lubadusele, mille andis president Vladimir Putin Helsingis toimunud pressikonverentsil, mis järgnes kohtumisele USA riigipea Donald Trumpiga.
Pressikonverentsil vastasid presidendid küsimustele, mis puudutasid USA justiitsministeeriumi teadet, et 12 Venemaa sõjaväeluure GRU ametnikule on esitatud süüdistus USA valimistesse sekkumises.
Näiteks sooviti teada, kas sekkumist eitav Venemaa on valmis selles küsimuses USA võimudega koostööd tegema. Putin ütles seepeale, et eriprokurör Robert Muelleri uurijad võivad tulla Venemaale inimesi üle kuulama, kuid tingimuseks on see, et USA omakorda lubab Vene poolel huvi pakkuvaid isikuid üle kuulata. Trump omakorda jõudis pressikonverentsil öelda, et tegu on "suurepärase pakkumisega".
Prokuratuuri nimekirjas on president Barack Obama aegne suursaadik Michael McFaul, kes on korduvalt Vene võimuesindajaid ärritanud, sisejulgeolekuministeeriumi ametnik Todd Hyman, väidetavad luureametnikud Jim Rote ja Robert Otto, eksametnikud David Kramer, Jonathan Wiener, Kyle Parker ning eraisikud Svetlana Engert ja Alxander Shvartsman.
Vene peaprokuratuuri pressiesindaja rääkis uudisteagentuurile Interfax, et McFaul on üks ameeriklastest, keda kahtlustatakse seotuses Browderi ebaseadusliku tegevusega.
Briti kodanikust Browderit on Venemaa võimud pikemat aega vaenanud seoses tema tegevusega Kremli ringkonna korruptsiooni paljastamisel ja president Vladimir Putini kritiseerimisel
Browder on olnud nii USA-s kui ka teistes riikides nn Magnitski seaduse eestvedajaks. Seadus sai nime Browderi endise töötaja, jurist Sergei Magnitski järgi, kes suri vanglas pärast seda, kui oli süüdistanud Vene kõrgeid ametnikke maksupettuses.
Browder: minu väljaandmiseks peab Trump rääkima Briti peaministriga, ma arvan, et Theresa May ei soovi mind Putinile üle anda
Browder rääkis vahetult pärast Helsingi pressikonverentsi intervjuus Fox Newsile, et tema nime tõstatamine Putini poolt näitab, et Magnitski-seaduste kampaania on kandnud vilja ning on tabanud Kremli režiimi "Achilleuse kanda".
Sandersi pressibriifingut nimetas Browder hiljem aga naeruväärseks ja jahmatavaks ning lisas irooniliselt: "Ma arvan, et USA presidendil ei ole minu üle jurisdiktsiooni, sest ma olen Briti kodanik. Ta peaks sellest rääkima [Briti peaministri] Theresa Mayga ning ma ei usu, et viimane oleks väga lahkelt nõus mind Putinile üle andma."
Toimetaja: Laur Viirand