Montenegro valitsus kommenteeris ametlikult Trumpi sõnu

{{1532023440000 | amCalendar}}
Foto: Varvara Gert e/Sputnik/Scanpix

Montenegro valitsus teatas vastuseks USA presidendi Donald Trumpi hiljuti öeldud sõnadele, et Montenegro aitab kaasa rahule ja stabiilsusele ning seda lisaks Euroopale ka mujal maailmas, näiteks Afganistanis, kus seda tehakse koos USA sõduritega.

Valitsus põhjendas avalduse tegemist sellega, et pärast USA presidendi Donald Trumpi intervjuud Fox Newsile, kus ta mainis ka NATO-t ja Montenegrot, on suur hulk kodu- ja välismaiseid ajakirjanikke soovinud sellel teemal ka Podgorica seisukohta kuulda.

"Montenegro on uhke oma ajaloo, traditsioonide ja rahumeelse poliitika üle, mis tõi kaasa selle, et tegu on piirkonnas ühe stabiilsema riigiga ja ainsa riigiga, kus ei puhkenud kunagise Jugoslaavia lagunemise ajal sõda," seisab avalduses.

"Meie riik on andnud peavarju ja kaitset 120 000 nendest sündmustest mõjutatud inimesele ja nende perekondadele.

Meie riik oli Euroopas esimene, mis fašismile vastu seisis ning täna NATO liikmesriigin ja Euroopa Liidu kandidaatriigina anname me oma panuse rahu ja stabiilsuse tagamiseks mitte ainult Euroopa kontinendil, vaid üle kogu maailma, sealhulgas koos USA sõduritega Afganistanis.

Me sõlmime sõprussuhteid ja me pole neist kaotanud ühtegi ning samal ajal oleme me julgelt ja kaitsvalt lähtudes võimelised end kaitsma ja oma huve esindama.

Tänapäevases maailmas ei mängi rolli see, kui suur või väike sa oled, vaid see, kuivõrd sa hindad vabaduse, solidaarsuse ja demokraatia väärtust.

Seega sõprus ja liitlassuhe Montenegro ja Ameerika Ühendriikide vahel on tugev ja püsiv."

Avalduse juures oli ka foto sellest, kuidas USA asepresident Mike Pence eelmise aasta 1. augustil Montenegros visiidil oli.

Montenegro välisminister Srđan Darmanović ütles neljapäeval Politicole ka järgmised laused: "Tõenäoliselt president Trump teab meie ajaloo kohta - rahva kohta, riigi kohta, kes on sajandeid võidelnud oma vabaduse eest. Kuid moodsal ajal on pilt muutunud - me tegelikult oleme oma edu ehitanud viimasel ajal üles rahu edendades, mitte mingi agressiivsuse kaudu."

Ajaleht Guardian aga kirjutab, et kuigi valitsuse avaldus oli väga tasakaalukas, võeti Trumpi jutt NATO vastastikuse kaitse, kolmanda maailmasõja ja Montenegro "agressiivsuse" teemal riigi avalikkuses vastu pilgete, hukkamõistu ja eelkõige hämmeldusega. Oma rolli mängis ka see, et enne NATO-ga liitumist leidis riigis aset ka riigipöördekatse, mille korraldamises või vähemalt õhutamises süüdistatakse Venemaad. Juhtumiga seotud kohtuprotsess ning asjaolude selgitamine jätkub.

Trumpi sõnad on osutunud ka heaks laskemoonaks sellele osale opositsioonist, kes olid NATO-ga liitumise vastu ja kes saavad nüüd väita, et valitsuse agar liitumine alliansiga on osutunud justkui tühjaks pingutuseks.

"Nad võivad agressiivseks muutuda ja, palju õnne, oledki kolmandas maailmasõjas"

USA president Donald Trump ütles teisipäeval eetris olnud intervjuus, et on küsinud samuti, miks peaks USA minema appi teisele NATO liikmesriigile.

"NATO-sse kuulumine teeb liikmetele kohustuslikuks kaitsta iga liikmesriiki, keda on rünnatud. Ütleme, et näiteks Montenegro - mis eelmisel aastal liitus - satub rünnaku alla. Miks peaks minu poeg minema Montenegrosse, et seda riiki rünnaku eest kaitsta?" küsis Fox Newsi saatejuht Tucker Carlson presidendilt.

"Ma saan aru, millest sa räägid. Ma olen küsinud sama küsimust," nentis Trump vastuseks. "Tead, Montenegro on pisike riik väga tugevate inimestega... Nad võivad agressiivseks muutuda ja, palju õnne, oledki kolmandas maailmasõjas."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: