Fox Newsi saatejuht: miks peaks USA kulutama raha Eesti kaitsmisele?

Tucker Carlson.
Tucker Carlson. Autor/allikas: Richard Drew/AP Photo/Scanpix

USA telekanali Fox News saatejuht Tucker Carlson väitles teisipäeval USA eelmise presidendi Barack Obama välispoliitika nõuniku David Tafuriga USA NATO-sse kuulumise üle ja küsis, miks peaks USA Balti riikide eest sõtta astuma.

Carlson mängis saates Tafurile ette videoklippe, milles hoiatatakse, et president Donald Trump mängib tulega, kui kaalub NATO-st lahkumist. Ta küsis Tafurilt, kas NATO-st lahkumise kaalumine on kuritegu.

Carlson kommenteeris, et Nõukogude Liit lagunes enam kui 25 aastat tagasi ning selle asemele tekkinud Vene Föderatsioon ei ole nii tugev, et Lääne-Euroopat rünnata.

"Miks me ei võiks debateerida artikkel viie üle, mis kohustab meid kaitsma teisi NATO riike?" küsis Carlson Tafurilt.

"Miks peaks USA kulutama suuri ressursse millelegi sellisele nagu Eesti territoriaalne terviklikkus?"

Tafuri rääkis, et NATO on olnud edukas ning tegemist on sõjalise ja luureandmeid jagava liiduga.

Ta lisas, et NATO aitas alistada Nõukogude Liitu ning et Vladimir Putini Venemaa ei ole küll samasugune, kuid püüab maha suruda õigusriigi põhimõtteid ja vaba turgu.

Carlson küsis Tafurilt ka seda, kas ta toetab tuumasõja alustamist selleks, et kaitsta Lätit. "Me oleme selleks kohustatud. Teisisõnu, meie lapsed surevad Läti eest, sest see kaitseb kuidagi õigusriigi põhimõtteid," lisas saatejuht.

"Kas keskmine ameeriklane teab, et me oleme sellise konksu küljes?" küsis ta.

Tafuri ütles, et kui Balti riigid langevad Venemaa rünnaku ohvriks, oleks Kremli järgmine sihtmärk Ida- ja Lääne-Euroopa.

Carlson märkis, et tema isiklikud argumendid tuginevad aastale 2019, mitte 1945.

Ajalehe New York Times andmetel arutles Trump eelmisel aastal eravestluste käigus korduvalt võimaluse üle Ameerika Ühendriigid NATO-st välja tuua. Allikad kardavad, et president Trump võib oma kunagiste ähvarduste juurde naasta, kui leiab, et liitlaste kulutused riigikaitsele tema poolt seatud eesmärkidele ei vasta.

Fox Newsi saatejuhid Tucker Calrson ja Sean Hannity on väga populaarsed Trumpi põhivalijate seas ning ka president ise jälgib neid ning jagab aeg-ajalt sotsiaalmeedias nende väljaütlemisi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: