Prantsuse siseminister õigustas Macroni turvamehe skandaalis tegutsemist

{{1532355780000 | amCalendar}}
Prantsuse siseminister Gerard Collomb.
Prantsuse siseminister Gerard Collomb. Autor/allikas: Philippe Wojazer/Reuters/Scanpix

Prantsusmaa siseminister Gérard Collomb õigustas esmaspäeval parlamendisaadikute ees seda, kuidas ta president Emmanuel Macroni endise turvamehe vägivallavideoga tegutses.

Collombi on kritiseeritud selle eest, kuidas ta tegutses seoses videoga, milles on näha Macroni turvaülemat Alexandre Benallat protestijat peksmas, vahendas Reuters.

Skandaal on toonud kaasa poliitilise tormi ning kriitikute sõnul on Macron ülbe president, kes on tavainimestest kaugel.

Collomb ütles parlamendis, et temale näidati videot Benalla vägivallast 2. mail ehk päev pärast juhtunut. Ta tõstatas selle teema Macroni kabinetiga samal päeval ning siis ütles presidendi meeskond, et turvameest karistatakse.

"Ma pidasin seda fakti märgiks, et asjaga tegeletakse vastaval tasemel, seega ma ei sekkunud edaspidi sellesse teemasse," ütles Collomb saadikutele.

Collomb ütles, et ta rääkis Macroniga telefoni teel ka 1. mail, kuid siis ta ei olnud videost veel teadlik. Collombi sõnul ei teadnud ta, et Benalla kuulus Macroni meeskonda ning arvas, et ta oli politseinik.

Collombi kritiseeritakse selle üle, kuidas ta juhtumit käsitles ning tema kommentaare nähakse kui katset vähendada tema enda vastutust.

Macron vallandas Benalla reedel, kuid presidenti kritiseeriti selle eest, et ta ei teinud seda varem. Esialgu kõrvaldati Benalla 15 päevaks töölt, kuid seejärel lubati ta uuesti presidendi turvameeskonda.

Pühapäeval alustati Benalla ja veel nelja inimese suhtes uurimist. Benallat süüdistatakse vägivalla toimepanemises riigiametnikuna, politseiniku jäljendamises, politsei eraldusmärkide ja jälitussalvestiste ebaseaduslikus kasutamises, teatas Pariisi prokuratuur.

Benallat kahtlustatakse meeleavaldusest võetud videosalvestiste saamises korrakaitsjatelt.

Kaitsjad teatasid esmaspäeval, et Benalla kutsuti meeleavaldusele märulipolitsei tegevust vaatlema ning ta aitas märulipolitseid. Benalla hinnangul kasutatakse tema käitumist meedia poolt ja poliitilistel eesmärkidel ära.

Collomb langes skandaali tõttu terava kriitika alla ning mõned opositsiooni seadusandjad on väitnud pärast meedias esinenud teateid sellest, et siseminister teadis Benalla vägivalla kohta, et tema töökoht on ohus.

Laupäeval võeti vahi alla kolm politseinikku, keda süüdistatakse Benallale videosalvestiste andmises. Neid süüdistatakse "videojälgimissüsteemist kaadrite omastamises" ning "ametialaste saladuste rikkumises", teatas prokuratuur.

Pariisi politseiprefektuur teatas et videod "avaldati 18. juulil sobimatult kolmandale osapoolele". Päevaleht Le Monde oli avaldanud skandaali vallandanud video samal päeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: