Helme kahtleb EKRE ühinemises Bannoni algatusega ({{commentsTotal}})

Mart Helme
Mart Helme Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ei pea tõenäoliseks, et tema juhitud erakond võiks liituda USA presidendi endise kampaaniajuhi ja liitlase Steve Bannoni loodava üleeuroopalise eliidivastaste paremerakondade grupeeringuga, mis peaks aitama neil saavutada edu järgmise kevade Euroopa Parlamendi valimistel.

"Lühike ja konkreetne vastus - ei ole," ütles Helme vastuseks küsimusele, kas EKRE-ga on ühendust võetud ja kas erakond kaalub koostööd Bannoni algatusega.

"Praeguse info põhjal on suhteliselt raske midagi otsustada. Oleneb seltskonnast tervikuna, kes seal kaasalööjad on. Ega ma ei arva küll, et mõne establishmendi-vastase erakonnaga, kes on väga vasakpoolne, oleks millestki rääkida. Samuti on ju siin selliseid erakondi mille puhul on väga selged ksenofoobsed kalduvused," arutles Helme.

"Meile püütakse küll mingit äärmuslust külge kleepida, aga me tegelikult oleme täiesti tasakaalukas keskklassi partei ja tahakisime seda keskklassi tasakaalukust ka oma võimalikus välissuhtluses järgida. Nii, et niimoodi mingisuguse lühiuudise põhjal karjuda, et hurraa, me lööme kampa, seda ei ole," rääkis EKRE esimees.

Väljaanne Politico teatas esmaspäeval, et Bannon plaanib asuda koondama Euroopa Liidu riikides tegutsevaid parempoolseid erakondi. Loodav organisatsioon, mille nimeks võib saada The Movement (eesti keeles Liikumine), tegutseks arvamusuuringute, sõnumite edastamise, andmesihituse ja mõttekodade uuringute keskse allikana. The Movementi peakorter asuks Brüsselis, selles asuks ametisse mõned täiskohaga töötajad, kelle ülesandeks oleks toetada populistlikke paremtiiva parteisid kõikjal Euroopas.

"Tulemas on parempoolne populistlik natsionalism. See hakkab valitsema," ütles Bannon väljaandele The Daily Beast, mida Politico osundas. "Tulevad rahvusriigid omaenda identiteedi, omaenda piiridega," lisas ta. Bannoni sõnul võiba ta keelduda koostööst mõnede Euroopa erakondadega. "Me ei soovi kaasata iga etnilis-natsionalistlikku parteid, kuigi kutid nagu Rootsi Demokraadid või Põlissoomlased sobiks perfektselt," märkis Bannon.

Helme sõnul on neil küll kontaktid Põlissoomlaste ja Rootsi Demokraatidega, kuid mingit formaalset koostööd pole sätestatud. "Me tegutseme siin Eestis ikkagi omapead. Me ei looda kellegi peale, ega torma ülepeakaela mingisugusesse rahvusvahelisse võrgustikku," märkis ta. "Minu pikaajaline kogemus ütleb, et poliitika on üldiselt sisepoliitika ja sisepoliitikast kasvab välja välispoliitika ja parteidevahelised koostööd on suhteliselt teisejärgulised," lisas Helme.

Bannon, kelle meediategevust peetakse üheks teguriks Trumpi valimisvõidus 2016. aastal, rõhutas oma usutluses järgmise kevade Euroopa Parlamendi valimiste tähtsus.

"Igaüks nõustub, et järgmised Euroopa Parlamendi valimised 2019. aasta mais on ülitähtsad, et see on esimene tõeliselt üle-kontinendiline vastasseis populismi ja Davose partei vahel," rõhutas vastuoluline USA meediategelane vöäljaandele The Daily Beast.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNSHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: