Browder tahab Danske Eesti haru töötajate suhtes kriminaaluurimist

Bill Browder.
Bill Browder. Autor/allikas: PA/Scanpix

Investeerimisfondi Hermitage Capital asutaja William Browder esitas
Eesti prokuratuurile kaebuse, milles palub alustada kriminaaluurimist Danske panga Eesti haru 26 töötaja suhtes, kes väidetavalt võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha.

Riigiprokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallase sõnul alustab prokuratuur kuriteo tunnuste ilmnedes kriminaalmenetlust, kuid rahapesus süüdistuse esitamiseks tuleb ära tõendada, et tegu on kuriteo tulemusena saadud rahaga, kirjutab Postimees.

"Juhul, kui võimalikule rahapesule eelnenud kuritegu on väidetavalt toime pandud pikka aega tagasi välisriikides ja välisriigi kodanike poolt ning võimalik juriidilisest isikust teo toimepanija on ka tegevuse lõpetanud, on võimaliku eelkuriteo kohta süüdistuse esitamiseks nõutavate tõendite kogumine keerukas ning võib hoolimata kõigest sattuda tupikusse," nentis Kallas.

Riigi peaprokurörile Lavly Perlingule ja rahapesu andmebüroole adresseeritud teates märgib Browder, et vähemalt 26-liikmeline Danske panga Eesti töötajate grupp tegutses panga toonase juhi Aivar Rehe juhtimisel ning lõi võimalused suures ulatuses rahapesuks ja aitas rahapesule kaasa.

"See tegevus hõlmas vähemalt 190 eri pangakontot, millest 21 tehingute maht ületas kokku üheksa miljardit USA dollarit," seisab teates.

Danske kauaaegse juhi Aivar Rehe kõrval nimetatakse kaebuses teiste olulisemate nimedena panga toonast finantsjuhti Ivar Paed, juhatuse liiget Tõnu Vanajuurt, personalijuhti Liina Oksa ja korporatiivpanganduse juhti Marek Začekit.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: