Taani prokuratuur alustas Danske Eesti filiaali asjus kriminaaluurimist

Taani riigiprokuratuur alustas esmaspäeval kriminaaljuurdlust seoses väidetega, et riigi suurimaks laenuandjaks olev Danske Bank on oma Eesti filiaali kaudu seotud rahapesuga.

Juurdlus, mis järgneb Eesti võimude eelmisel nädalal astutud sarnasele sammule, puudutab võimalikku miljarditesse Taani kroonidesse ulatuvat rahapesu, vahendas Reuters ja Bloomberg.

Danske Banki aktsia väärtus on langenud käesoleval aastal ligi veerandi võrra pärast seda, kui ajaleht Berlingske väitis, et panga Eesti filiaal oli aastatel 2007-2015 seotud 53 miljardi Taani kroonini - ehk rohkem kui seitsme miljardi euroni - ulatuva rahapesuga.

Danske Bank on tunnistanud vigu seoses rahapesuvastaste meetmete rakendamisega Eesti filiaalis ning on seetõttu alustanud ka sisejuurdlust, mille tulemused peaksid selguma käesoleva aasta septembris.

Taani riigiprokuratuur märkis, et hetkel on veel vara öelda, kas uurimisele järgnevad ka mingid kriminaalkahtlustused või - süüdistused.

Prokuratuur tunnistas, et neile on laekunud sellel teemal mitmeid kuriteoteateid. Ühe neist tegi eelmisel kuul ka USA-Briti ettevõtja Bill Browder, kes tegi sarnase kuriteoteate ka Eesti võimudele.

Investeerimisfondi Hermitage Capital asutaja Browder esitas Eesti prokuratuurile kaebuse, milles palus alustada kriminaaluurimist Danske Eesti haru 26 töötaja suhtes, kes väidetavalt võimaldasid panga kaudu pesta miljardeid dollareid musta raha.

Browderi väitel avati Danske Banki Eesti filiaalis 16 kontot riiulifirmadele, mis said rohkem kui 203 miljonit dollarit. Need 16 kontot maksid raha veel viiele Danske Banki kontole. Nende 21 konto käive oli kokku üle üheksa miljardi dollari ning neisse tehti sissemakseid veel 169 Danske Banki kontolt, ütleb Browder kaebuses.

Taani riigiprokuratuuri kinnitusel on nad kogunud juba palju uurimismaterjali ning teevad koostööd ka mitmete rahvusvaheliste partneritega.

"Rahapesu on kuritegu, mis tekitab meie ühiskonnale ulatuslikku kahju ning seadus võimaldab tugevaid karistusi, kui finantsettevõtted ei tee piisavalt selleks, et takistada musta raha pesemist," sõnas peaprokurör Morten Niels Jakobsen oma avalduses.

Praktikas sõltuvad trahvid sellest, kui suure summa ulatuses on olnud kahtlasi tehinguid, mille suhtes ettevõte pole korrektseid samme astunud, lisas peaprokurör ja rõhutas, et see tähendab, et trahv on saadavast kasust märkimisväärselt suurem.

Danske Bank teatas eelmisel kuul, et neil pole plaanis "kahtlaste tehingute" pealt rahalist kasu saada ning seetõttu ollakse valmis sellisest kasumist loobuma.

Aastatel 2007-2015 oli Danske Eesti filiaali mitteresidentidest klientidelt teenitud kogukasum kuni 1,5 miljardit Taani krooni, teatas pank tookord.

Danske Bank on lubanud Taani riigiprokuratuuri juhtumi asjus toetada ning ettevõtte teatel on neil Taani võimudega hea ja konstruktiivne koostöö.

Browder ERR-ile: läbi Danske Eesti üksuse voolanud raha on verine

Browder ütles intervjuus 31. juulil "Aktuaalsele kaamerale", et tema hinnangul võib Danske Eesti üksusest läbi voolanud raha nimetada veriseks rahaks.

Browder kinnitas, et Danske rahapesu loo taust on seotud advokaat Sergei Magnitskiga.

"Minu Venemaa advokaat Sergei Magnitski paljastas 230 miljoni dollari suuruse maksusoodustuse pettuse, mille panid toime Venemaa valitsuse ametnikud. Ta arreteeriti, piinati ja tapeti selle pettuse paljastamise eest. Pärast seda, kui ta tapeti, Vladimir Putin ja tema režiim mätsisid mõrva kinni ja vabastasid kõik sellega seotud inimesed," rääkis Browder.

"Seega selleks, et tuua Sergei Magnitskile õiglust, me oleme 8,5 aastat uurinud, kes sai sellest kuriteost kasu ja kes olid seotud rahapesuga. See on viinud selleni, et oleme esitanud üle maailma 26 kriminaalkaebust ja nüüd on käimas 15 uurimist," lisas ta.

"Eesti ja Danske Bank on mänginud selles loos keskset rolli. Me oleme püüdnud aastaid viia Eesti prokuratuuri selleni, et seoses selle kuriteoga inimesi vastutusele võtta. Oleme rõõmsad, et nüüd on avatud tõsine ja kõrgetasemeline uurimine," rääkis Browder.

"See informatsiooni tase, mida me oleme viimase kuue kuu jooksul kogunud, on palju detailsem kui see informatsioon, mis meil enne oli. Ja see info viitab väga selgelt Danske panga Eesti üksuse isikute seotusele, kes tegid järelevalvet nende fiktiivsete kontode üle ja olid seotud rahapesuga," rääkis Browder.

Browderi hinnangul on läbi Danske panga Eesti üksuse voolanud raha verine.

"Raha, mis voolas läbi Danske panga Eesti üksuse, on päris kindlasti selline, 
mida võib nimetada veriseks rahaks. Selle rahaga seotud paljastused viisid Sergei Magnitski mõrvani. Ja peale selle on veel mitmeid laipu, mis on seotud Magnitski juhtumiga. See ei ole ohvriteta kriminaaluurimine, vaid sellega on seotud päris ohvrid ja laibad," lisas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: