Browder plaanib Swedbanki vastu rahapesu asjus kuriteoteate esitada

{{1550758680000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Kremli kriitikust finantsist Bill Browder plaanib Swedbanki väidetava rahapesu asjus kuriteoteate esitada.

"Minu kavatsus on esitada Swedbanki vastu kuriteoteade," ütles Browder Reutersile, ent ei avaldanud, millal täpselt seda teha plaanib.

Browder leiab, et Swedbanki kohta nimetatud väited võivad olla alles alguseks millelegi suuremale.

Brodwer on Fondi Hermitage Capital Management asutaja. Firma uurib nn. Magnitski kohuasjaga seoses süvitsi rahapesu Venemaal.

Tallinnas viibinud Hermitage Capitali üks juhte Vadim Kleiner kinnitas samuti, et Hermitage plaanib esitada Eesti võimudele Swedbanki kohta kuriteo avalduse.

Samuti tuletas Kleiner meelde, et kui Eesti ametivõimud oleks Browderi kuriteoavaldust Danske kohta lõpuni uurinud, jäänuks suur rahapesu läbi Eesti olemata.

"Mis puudutab eilset lugu Swedbankiga, siis me suhtlesime ajakirjanikega, kes seda asja uurisid. Me lugesime seda suure huviga. Ma arvan, et uurime seda infot põhjalikult ja on suur tõenäosus, et me teeme uue avalduse nüüd juba otseselt Swedbanki suhtes," rääkis Kleiner "Aktuaalsele kaamerale" (pikemat intervjuud Kleineriga saab lugeda ERR-i venekeelsest portaalist).

"Tõesti, me jõudsime uurimisega Danske Bankini. Esimesena tegime me selle kohta Eesti õiguskaitseorganitele avalduse 2012. aastal ja 2013. aastal algatati kriminaalasi. Aga mingi tulemuseni see uurimine ei jõudnud ja veelgi enam, asi ise lõpetati 2017. aastal. Kui vastav uurimine oleks läbi viidud 2013. aastal, siis võimalik, et tänaseks avalikuks saanud arvud - Danske Banki on läbinud 200 miljardit - oleks olnud märgatavalt väiksemad," lisas Kleiner.

Kolmapäeval teatas Swedbanki grupi juht Birgitte Bonnesen panga aktsiat jälgivatele analüütikutele, et on Browderiga kohtunud ning et finantsist olla talle kinnitanud, et ei plaani Swedbanki vastu kohtusse pöörduda.

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil kahtlustatakse Swedbanki ulatuslikus ja süstemaatilises rahapesus, mis kestis pea aastakümne ning oli seotud Danske Banki Balti üksustega.

Saates "Uppdrag granskning" öeldi, et Swedbanki ja Danske Banki Balti üksuste vahel liikus vähemalt 40 miljardit Rootsi krooni ehk 3,8 miljardit eurot.

SVT andmeil toimusid rahapesukahtlusega ülekanded aastatel 2007-2015. Umbes 50 kliendi seas on riiulifirmasid ja ärikliente, kellel puudus äritegevus, kuid mis tegid miljonitesse ulatunud ülekandeid.

Swedbanki aktsia langes kolmapäevase kauplemispäeva jooksul 13,6 protsenti 182 Rootsi kroonile pärast seda, kui Rootsi meedia avaldas uudise, et pank on seotud Danske rahapesujuhtumiga.

Toimetaja: Laur Viirand, Dmitri Kulikov

Allikas: ERR/BNS/Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: