Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Senaatorid hoiatasid Euroopat USA Iraani-sanktsioonide eiramise eest

Kollaaž USA, Euroopa Liidu ja Iraani lippudega.
Kollaaž USA, Euroopa Liidu ja Iraani lippudega. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Rühm USA vabariiklastest senaatoreid hoiatas neljapäeval Euroopa riike, et nad ei püüaks eirata Ühendriikide Iraani-sanktsioone, mis peatselt taaskehtestatakse.

Kümme senaatorit, kes kõik olid vastu 2015. aastal Iraaniga sõlmitud tuumaleppele, ütlesid Briti, Prantsuse ja Saksa suursaadikule saadetud kirjas, et nende riigid oleksid silmitsi probleemidega, kui nad püüaksid sanktsioonidest kõrvale hiilida või neid õõnestada. Sellisele tegevusele järgneksid koheselt USA kongressi sammud.

USA taaskehtestab esimese osa sanktsioonidest 4. augustil ja teise osa 4. novembril.

Senaatorid, nende seas Iraani-leppe ägedad kriitikud Ted Cruz Texasest, Marco Rubio Floridast ja Tom Cotton Arkansas'st, märkisid, et sanktsioonid on USA seadusandluse küsimus ja neid leevendati, kuna eelmine, Barack Obama administratsioon oli leppe heaks kiitnud.

President Donald Trump otsustas leppest taanduda tänavu mais.

"Me kirjutame, et kutsuda teid järgima kõiki Ameerika sanktsioone, kuid ka rõhutada, et me peame seda eriti murettekitavaks, kui te püüate eirata või õõnestada Ameerika statuuti," ütlesid senaatorid pöördumises. "Need seadused võttis vastu kongress, allkirjastas president Obama ja jõustab president Trump."

2015. aasta tuumaleppe osapooled olid USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Venemaa, Euroopa Liit ja Iraan.

Trump ütles juba presidendivalimiste kampaania ajal, et tegemist on kõigi aegade halvima leppega, mida USA on sõlminud, ning lubas võidu korral sellest taganeda.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: