Iraani riaali väärtus dollari vastu langes kahe päevaga 18 protsenti

Iraani riialid ja USA dollarid.
Iraani riialid ja USA dollarid. Autor/allikas: AP/Scanpix

Iraani riaal kaotas riigi mustal turul dollari suhtes pea kahe päevaga 18 protsenti oma väärtusest, kirjutas uudisteagentuur AFP teisipäeval.

Kurss ületas pühapäeval esmakordselt 100 000 riaali piiri ja jätkas langust, kaotades dollari suhtes vähem kui kahe päevaga 18 protsenti oma väärtusest.

Esmaspäeval sulgus kurss tasemel 122 000 riaali dollari eest, kirjutas uudisteagentuur Associated Press.

Riaali väärtus on aasta algusega võrreldes kaotanud dollari suhtes pea kaks kolmandikku oma väärtusest. 1. jaanuaril sai mustal turul ühe dollari eest 42 900 riaali.

Valitsus peab toimuvat kriisiks ning vahetas eelmisel nädalal keskpanga juhti. Keskpank väljastas esmaspäeval avalduse, milles süüdistas riaali väärtuse languses "vaenlaste vandenõud" ning lubas "lähipäevil" uusi vastumeetmeid.

Valitsus üritas aprillis kehtestada vahetuskurssi 42 000 riaali üks dollar, kuid hind läks mustal turul vabalangusesse, sest paljud iraanlased üritasid kaitsta oma sääste riaalide dollariteks vahetamisega või tahtsid investeerida välisvaluutasse lootuses, et riaali langus jätkub.

Pangad keeldusid müümast oma dollareid riigi seatud tehislikult madala kursiga, mistõttu pidi valitsus juunis oma seisukohti muutma ning lubama teatud kaupade importijatele suuremat paindlikkust.

Praegu on riigi ametlik vahetuskurss umbes 44 000 riaali dollari eest ja see kehtib vaid firmadele, millel on impordi- ja ekspordilitsents.

USA teatas mais, et lahkub Iraani tuumaleppest ning taaskehtestab Iraanile sanktsioonid. Need jõustuvad kahes laines: esimene 6. augustil ja teine 4. novembril.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: