Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa minister: Trumpi kaubandusvaidlused pidurdavad kasvu

Saksamaa majandusminister Peter Altmaier.
Saksamaa majandusminister Peter Altmaier. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksa majandusminister ründas pühapäeval USA presidenti Donald Trumpi, kritiseerides tema kaubandusvaidlusi ja katseid dikteerida uute sanktsioonide kaudu Euroopa suhteid Iraaniga.

Usutluses Saksa nädalalehele Bild am Sonntag hoiatas Peter Altmaier täiemahulise USA-Hiina kaubandussõja kahjulike tagajärgede eest ning väljendas muret Trumpi otsuse pärast kehtestada eskaleeruva diplomaatilise tüliga seoses Türgi metallile rängad imporditollid.

"See kaubandussõda aeglustab ja hävitab majanduskasvu ning loob uut ebakindlust," märkis Altmaier.

"Minevik on meile näidanud, et kaubandussõdades kannatavad kõige enam tarbijad, sest kaubad muutuvad kallimaks."

Trump on Hiina impordile juba kehtestanud karistustollid 34 miljardi dollari väärtuses ning hiljem sel kuul veel täiendavalt 16 miljardi väärtuses, millele Peking on ähvardanud vastata samaga.

Reedel teatas aga Trump terase- ja alumiiniumitariifide kahekordistamisest Türgile, mis kukutas liiri dollari suhtes rekordiliselt madalale.

Kahe NATO liitlase vahel on eskaleerumas tüli USA pastori vahistamise pärast Türgis ning veel mitmes küsimuses.

Samas tervitas Altmaier hiljutis Atlandi-üleste pingete vähenemist pärast seda, kui Euroopa Komisjoni esimees Jean-Claude Juncker ja Trump leppisid kokku viivitada uute tollide kehtestamisega.

See kokkulepe "päästis Saksamaale ja Euroopale tuhandeid töökohti", kuid on alles esimene samm, ütles ta Bildile.

"Lõpuks me vajame üleilmset kaubandust madalamate tollide, vähema protektsionismi ja avatud turgudega," märkis Altmaier.

Iraanile taaskehtestatud USA sanktsioonidest rääkides pidas Saksa minister vajalikuks, et Euroopa jätkaks äri ajamist Iraaniga.

"Me ei luba Washingtonil dikteerida oma kaubandussuhteid teiste riikidega ning seepärast jääme kindlaks ka Viini tuumaleppele, mis takistab Iraanil aatomirelvi tootmast," ütles Altmaier.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: