USA taaskehtestas Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest
USA taaskehtestas teisipäeval Iraani suhtes esimese osa sanktsioonidest, mis tühistati pärast 2015. aasta tuumaleppe sõlmimist.
USA president Donald Trump tõi Ühendriigid teiste leppe osapoolte keelitustest hoolimata mais tuumaleppest välja, väites, et Teheran ei täida kohustusi ja peale selle rahastab ta regioonis "kuritahtlikku" tegevust.
Sanktsioonide esimese etapi jõustumise järel teisipäeval kell 00.01 ei saa Iraani valitsus enam osta USA pangatähti ning mitme tema tööstusharu, sealhulgas selle vaibaekspordi suhtes kehtestatakse ulatuslikud sanktsioonid.
Trump kinnitas teisipäeval, et Iraani-vastased sanktsioonid on taas jõus ja "kes iganes teeb äri Iraaniga, ei tee seda Ühendriikidega". Trump lisas varahommikuses säutsus, et tema eesmärk on "maailmarahu, ei midagi vähemat".
The Iran sanctions have officially been cast. These are the most biting sanctions ever imposed, and in November they ratchet up to yet another level. Anyone doing business with Iran will NOT be doing business with the United States. I am asking for WORLD PEACE, nothing less!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 7, 2018
Euroopa Liidu välispoliitikajuht Federica Mogherini ning Briti, Prantsuse ja Saksa välisminister tõotasid esmaspäeval avalduses astuda samme Euroopa ettevõtete kaitseks ja lubasid töötada Iraaniga "efektiivsete finantskanalite" avatuks jätmise nimel.
Teine etapp jõustub 5. novembril ning blokeerib Iraani naftamüügi, mis teeb ilmselt riigile rohkem kahju, ehkki mitu riiki, teiste hulgas Hiina, India ja Türgi on andnud mõista, et ei kavatse tarneid täielikult katkestada.
Bolton: sanktsioonid survestavad Iraani loobuma terrorismi toetamisest
Iraanile taaskehtestatud sanktsioonide eesmärk on survestada Teherani loobuma rahvusvahelise terrorismi toetamisest, sõjategevusest Lähis-Idas ning ballistiliste rakettide ja tuumarelvadega seotud programmidest, ütles USA riikliku julgeoleku nõunik John Bolton teisipäeval.
Bolton märkis, et sanktsioonide eesmärk ei ole põhjustada Iraanis režiimimuutust.
"Aga me tahame kindlasti avaldada valitsusele maksimaalset survet ja mitte ainult selleks, et tulla tagasi parandama lepet, mida põhimõtteliselt ei ole võimalik parandada ja mis tegeleb tuumarelvaaspektiga," ütles Bolton Fox Newsile.
"Me ootame Iraanilt palju laiemat taganemist toetusest rahvusvahelisele terrorismile, sõjakast tegevusest Lähis-Idas ning ballistiliste rakettide ja tuumatehnoloogiaga seotud programmist."
"Teoksil on palju ja Iraan tuleb selle eest vastutusele võtta," lisas ta.
Trump on hoiatanud, et Iraaniga äri jätkajad riskivad "tõsiste tagajärgedega".
Üks kõrge USA administratsiooni ametnik ütles, et EL-i püüded kaitsta Euroopa firmasid sanktsioonide eest ei tee USA-le kuigivõrd muret.
Bolton eitas USA ja Euroopa suhete halvenemist ja kinnitas, et administratsioon on Iraani sanktsioonide teemal EL-iga pidevas ühenduses.
"Meil kõigil on ühine eesmärk tagada, et Iraan ei saaks kasutatavaid tuumarelvi," ütles ta.
Toimetaja: Priit Luts, Laur Viirand
Allikas: BNS