Kuum ilm paneb proovile inimese kohastumisvõime

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
G4S vetelpäästja Pirita rannas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Nädalavahetuseks lubatakse üle Eesti siinmail harvaesinevat kuumust, mis inimorganismi proovile paneb. Kuidas end päikesest tulenevate terviserikete eest hoida ja rannamõnusid ohutult nautida, rääkisid G4Si kommunikatsioonijuht Reimo Raja ja terviseameti erakorralise meditsiini büroo peaspetsialist Kalev Pahla.

Rannavalvet pakkuva turvafirma G4Si kommunikatsioonijuhi Reimo Raja sõnul tuleb kuuma ilma korral arvestada sellega, et jahedamasse vette minnes võib nõrgema südamega inimest ootamatult terviserike tabada. "Näiteks kui Pirita rannas on õhutemperatuur 27, siis vesi on ainult 16 kraadi soe," selgitas Raja.

"On olnud mõned juhtumid, kus oleme turgutanud palavast ilmast kurnatud inimesi. Näiteks eile aitasid vetelpäästjad Pärnu rannas kaheksa-aastast poissi, kes oli liiga kauaks lauspäikese kätte jäänud ja tal hakkas halb. On ette tulnud ka üksikuid juhtumeid, kus inimene on rannas päikese käes minestanud. Neile on rannavalve kiirabi kutsunud," rääkis Raja.

"Vetelpäästjad saavad pakkuda inimesele vett ja varjualust, kus vetelpäästja järelevalve all natuke puhata. Kui rannavalvurid näevad, et inimese tervislik seisund ei parane, siis kutsutakse kiirabi," julgustas Raja inimesi ohu korral rannavalve poole pöörduma.

G4S-i kommunikatsioonijuht manitses inimesi rannas alkoholi mitte tarvitama, ning mitte vaid seepärast, et purjuspäi ujumine saatuslikuks võib saada. "Napsine inimene ei pruugi aru saada, kui päike hakkab vaikselt liiga tegema või jäädakse halvemal juhul lauspäikese kätte magama. Vahel peavad vetelpäästjad ka selliseid inimesi rannaliival üles ajama, et nad päikesepõletust ega päikesepistet ei saaks," nentis Raja.

Raja kutsus üles inimesi kuuma ilma korral teisi inimesi rohkem märkama. "Kui märkad, et keegi on lauspäikese käes uinunud, siis tasub uurida, kas temaga on kõik korras. Mida rohkem oskame rannas ka teisi inimesi märgata ja neid aidata, seda turvalisem koht rand on."

Terviseameti erakorralise meditsiini büroo peaspetsialisti Kalev Pahla sõnul paneb selline kuumalaine proovile organismi kohastumisvõime. "Ennekõike tuleks olla tähelepanelik vanemaealistel inimestel, kellel tihtipeale on ka kroonilisi kaasuvaid haigusi, mida selline kestev kuumus omakorda süvendada võib," ütles Pahla. Arsti sõnul tuleks tähelepanu pöörata ka väikelastele, kes suvel end liiga kauaks päikese kätte mängima võivad unustada.

"Kuuma ilmaga tuleks kindlasti jälgida, et ei viibitaks pikaajaliselt päikese käes. Mõningatel juhtudel on see paratamatu, kui tehakse näiteks välitöid, aga ka siis tuleb teha selliseid mikropause, käia vilus end jahutamas ja tarbida joogivett tavalisest kindlasti rohkem," ütles Pahla. "Nüüd kuuma ilma puhul peame vaatama ka seda, millised on meie kehakatteid. Selliste ilmade puhul soovitaks kindlasti kanda avaraid õhku läbilaskvaid puuvillaseid riideid ja hoiduda sünteetilistest riietest".

Pahla soovitas igal pool kaasas kanda veepudelit ning sellega varustada ka sõiduauto.

Ilmateenistuse andmetel saabub nädalavahetusel Eestisse põhjamaades harva esinev väga soe õhumass, õhutemperatuur kerkib laialdaselt 30-34 kraadini.

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: