USA justiitsminister Sessions lahkus Trumpi nõudmisel ametist

Jeff Sessions teatas justiitsministri ametist lahkumisest.
Jeff Sessions teatas justiitsministri ametist lahkumisest. Autor/allikas: Pablo Martinez Monsivais/AP Photo/Scanpix

USA justiitsminister Jeff Sessions andis president Donald Trumpi nõudmisel lahkumisavalduse.

Sessions oli esimene USA senaator, kes Trumpi presidendivalimiste eel toetas. Ta on olnud ka Trumpi immigratsiooni-, kuritegevuse- ja õiguskaitsepoliitika suurim toetaja, kirjutab The Washington Post.

Samas varjutas ühiseid ideid Sessionsi otsus taandada end Venemaa väidetavat valimistesse sekkumist puudutava uurimise järelevalvest. Trump ei ole Sessionsile seda otsust andestanud. Presidendi hinnangul näitas selline otsus Sessionsi ebalojaalsust, mis jättis ta ilma kaitsest, mida justiitsminister oleks pidanud talle andma.

Sessions ütles kirjas Trumpile, et tal oli au justiitsministrina teenida ning rakendada õiguskaitsealast tegevuskava, mis mängis Trumpi presidendikampaanias keskset rolli.

Trump kirjutas Twitteris, et justiitsministri kohusetäitjaks saab Matthew G. Whitaker.

"Me täname justiitsminister Jeff Sessionsit tema teenistuse eest ja soovime talle head!" kirjutas Trump, kelle sõnul teatab ta uue justiitsministri hiljem. 

Trump on viimastel kuudel Sessionsit ägedalt kritiseerinud.

"Mul ei ole justiitsministrit. See on väga kurb," ütles Trump viimati veebilehele Hill.TV antud intervjuus.

"Mul on nii kurb Jeff Sessionsi pärast, sest tema tuli minu juurde. Ta oli esimene senaator, kes mind avalikult toetama asus. Ning ta tahtis saada justiitsministriks ja ma ei näinud seda," ütles Trump.

President kritiseeris justiitsministrit taas enda taandamise eest juurdlusest Trumpi valimiskampaania ja Venemaa võimaliku kokkumängu suhtes 2016. aasta presidendivalimistel.

"Tuleb välja, et ei pidanud ennast taandama," ütles Trump. "FBI teatas varsti pärast seda, et selleks puudus igasugune põhjus. Juhtunu on väga kurb."

Sessions šokeeris Trumpi 2017. aasta 2. märtsil teadaandega, et ta taandab ennast järelevalverollist Venemaa juurdluse üle, põhjendades seda asjaoluga, et oli ise Trumpi valimiskampaania liige. Justiitsministri otsuse järel teostab uurimise üle järelevalvet tema asetäitja, asejustiitsminister Rod Rosenstein.

Trump on nimetanud eriprokurör Robert Muelleri juurdlust Venemaa sekkumise suhtes "USA häbiplekiks".

"See on kohutav olukord ja justiitsminister Jeff Sessions peaks peatama selle korrumpeerunud nõiajahi, enne kui see määrib meie riiki veelgi rohkem," ütles Trump augustis.

Trump peab nõiajahiks juurdlust, mis uurib tema kampaaniameeskonna võimalikku kokkumängu Venemaaga ja õigusemõistmise takistamist. Ta on korduvalt nõudnud selle lõpetamist ja väitnud, et Mueller on mehitanud oma meeskonna demokraatide ja nende pooldajatega.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: