Tallinna Linnatranspordi AS vallandas haldusjuhi ja pöördus prokuratuuri

{{1533284340000 | amCalendar}}
Foto: Mihkel Maripuu/Eesti Meedia/SCANPIX

Tallinna Linnatranspordi AS peatas töösuhte haldusteenistuse juhi Toivo Moorastiga, põhjuseks välisauditi esialgsed tulemused, mis tekitasid kahtluse ametiseisundi kuritarvitamises.

Välisaudit viidi läbi kahe kuu vältel mai keskpaigast juuli keskpaigani ning Linnatranspordi AS-i juhatus otsustas algatada välisauditi hinnangu põhjal sisejuurdluse Moorasti suhtes.

Sisejuurdluse selgitab, kas tema tegevuses haldusteenistuse juhina on kriminaalkooseisu tunnuseid ja kas on ilmnenud ametiseisundi kuritarvitamist, teatas linnavalitsus.

Ettevõte on teinud ka Põhja ringkonnaprokuratuurile kuriteoteate.

Haldusteenistus on üks TLT viiest teenistusest, mille all on majandusosakond, kinnisvaraosakond ja ladudeosakond. Teenistuses töötab umbes 400 inimest. Kahtlustuste sisu ei soovinud TLT värske juht Deniss Boroditš lähemalt kommenteerida.

"Ma ei saa hetkel seda teemat väga detailselt kommenteerida, kuna see võib mõjutada sisejuurdluse läbiviimist. Kõik on seotud tegevusega, millega need osakonnad igapäevaselt tegelesid. Seal on kinnisvaralepingud, seal on igasuguste hangete läbiviimine, see on see temaatika," ütles Boroditš ERR-ile.

"Seal on n-ö mitu episoodi, see ei ole ainuke juhtum, see on süstemaatiline tegevus ja seetõttu me pidasime vajalikuks nende asjadega edasi tegelemist," märkis Boroditš.

Audit telliti pärast seda, kui samas ettevõttes ilmnesid tänavu kevadel kuriteokahtlustused. "Välisaudit sai tehtud maikuus, et vaadata ettevõtte sisse, kus võivad sarnased probleemid või kahtlustused veel esineda. Üks vaatlusobjektidest oli kinnisvarateenistus ning seal andis välisraport soovituse, et tuleb kindlasti edasi uurida, kuna seal on võimalik kuriteo koosseis ja ametiseisundi kuritarvitamine direktori poolt. Ja mina, olles auditiga tutvunud, allkirjastasin eile (neljapäeval-toim.) vastava käskkirja," selgitas Boroditš.

Neljapäeval määrast TLT ka uue siseaudiitori, kes hakkab vaatama, ega muudes sektorites sarnaseid probleeme pole. "Me ei taha olla kuulsad korruptsiooniskandaalide poolest ja me oleme ise huvitatud sellest, et need teemad välistada ja neid tulevikus aset ei leiaks."

"Põhja ringkonnaprokuratuuril on 10 päeva aega otsustada, kas on alust kriminaaluurimise käivitamiseks," ütles prokuratuuri pressiesindaja Kaarel Kallas ERR-ile.

Toivo Moorast kuulub 2002. aastast Keskerakonda ja on staažikas linnaametnik.

Veel selle aasta kevadel esitati mitme Tallinna Linnatranspordi AS-i töötajale kahtlustus kriminaalasjas. Bortoditši sõnul jätkab ettevõte võimalik kurjategijate otsimist.

"Kui me kuskil näeme, et tõesti on ohuallikad, siis me vastavalt ka reageerime. Me ei hakka mingeid asju ja töötajate tegusid varjama," kinnitas ta.

Tallinna linnavolikogu revisjonikomisjoni juhi Helve Särgava sõnul vastutab Tallinna Linnatranspordi AS-is toimunu eest ettevõtte nõukogu ja selle endine esimees, linnapea Taavi Aas, kes lahkus sealt eelmise sarnase juhtumi järel.

Särgava lisas, et kontrolle tuleb munitsipaalfirmas jätkata. "Kõik need lõigud, töölõigud, mis seal on, vajavad väga põhjalikku auditeerimist. Nüüd tuleb see sarviline, kes on ajanud kindlasti oma sarved väga laiali, täielikult välja tõmmata. Ja me ei tohi ühte asja ära unustada - et tegemist on maksumaksja, Tallinna maksumaksja rahaga," rääkis Särgava.

"Aktuaalsel kaameral" Toivo Moorastiga kontakti saada ei õnnestunud, kuid Delfi Ärilehele ütles mees, et ta endal süüd ei näe.

Toimetaja: Marek Kuul, Kadri Põlendik, Huko Aaspõllu, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: