USA kavandab uusi sanktsioone Venemaa suhtes seoses Skripali juhtumiga

Venemaa välisminister Sergei Lavrov.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA kavandab uut karmide sanktsioonide paketti Venemaa suhtes seoses püüdega tappa Suurbritannias endist topeltagenti Sergei Skripali ja tema tütart, ütles Ühendriikide välisministri abi Manisha Singh kongressi kuulamisel.

Singhi sõnul ei ole Venemaa veel reageerinud nõudmistele, et ta peab andma selgitusi närvimürgi Novitšok tootmise kohta, mida kasutati 4. märtsil Salisburys Skripalide mürgitamiseks.

Moskvale anti novembrini aega, et võimaldada välisekspertidel inspekteerida rajatisi, mida on seostatud selle närvimürgiga, ning esitama "tõestatava" kinnituse, et Novitšokki ei kasutata uuesti.

"Nad ei ole seda seni teinud," ütles Singh kongressis. "Me kavatseme kehtestada väga karmi teise sanktsioonidepaketi."

Singh ütles, et uued sanktsioonid hõlmavad muu hulgas pangandust ja igasuguse välisabi blokeerimist.

Esimene sanktsioonidepakett seoses Skripalide mürgitamisega kehtestati augustis. Sellega peatati välisabi Venemaale, välja arvatud humanitaarabi, ning keelati valitsuse krediiditugi ekspordiks Venemaale.

Lavrov: tegemist on illusiooniga

Vene välisministri Sergei Lavrovi sõnul peaks USA vabanema illusioonist, et Venemaad on võimalik majandussanktsioonidega purustada.

"Mida varem Washington vabaneb illusioonist, et meid on võimalik sundida muutma oma põhimõttelist positsiooni majanduslike piirangute raskuse jõul või oma sõjalise potentsiaali näitamisega, seda parem kõigile," ütles Lavrov usutluses Saksa uudisteagentuurile DPA.

"Me jätkame käitumist pragmaatilisel moel ja vastamist igale ebasõbralikule sammule. Samas usume, et nii Venemaa kui ka Ühendriigid saaksid kasu omavaheliste suhete parandamisest suveräänsuse, teineteise huvide austamise ja siseasjadesse mittesekkumise põhimõtete alusel," lausus Vene välisminister.

Alates 2014. aastast

USA ja lääneriigid on kehtestanud Venemaale karmid sanktsioonid vastuseks Ukraina-vastasele agressioonile ning Krimmi poolsaare hõivamisele 2014. aasta kevadel.

Viimastel kuudel on Ühendriigid kehtestanud Venemaale sanktsioonid sekkumise eest USA presidendivalimistesse ja endisele Vene-Briti topeltagendile Sergei Skripalile närvimürgiga tehtud tapmiskatse eest Suurbritannias.

Augustis Venemaale eksspioon Sergei Skripalile ja tema tütrele korraldatud närvimürgirünnaku eest kehtestatud sanktsioonidega peatas USA välisabi Venemaale, blokeeris riigile kaitsesektoriga seotud kaupade või teenuste müügi ja keelas krediiditoe igasugusele Venemaale suunduvale ekspordile.

Suurbritannia teatel korraldasid rünnaku Salisburys Vene sõjaväeluureteenistuse (GRU) töötajad, kasutades Nõukogude ajal väljatöötatud närvimürki Novitšok. Moskva eitab seotust vahejuhtumiga ja on lubanud astuda värsketele sanktsioonidele vastusamme.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: