Igor Gräzin: siledaid ja lakutud kõnesid pole vaja

Foto: Reformierakond.

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase asendusliige Euroopa Parlamendis Igor Gräzin rääkis esmaspäeva hommikul Vikerraadio hommikuprogrammis, et Euroopa parlamendis ei ole vaja siledaid ja lakutud kõnesid, vaid asjadest tuleb rääkida nii nagu need on.

Lapsed lähevad kooli, Kersti Kaljulaid läheb Narva, kas teie lähete nüüd Euroopasse?

Ei, ma olen siin kogu elu Euroopas olnud ja ei kavatse siit kuhugile ära minna.

Eelmisel nädal andsite tähelepanuväärse intervjuu Postimehele, kus tõite väga selgelt välja, et lähete sinna puhtalt euroskeptikuna?

Ma olen euroskeptik. Esimest korda vaatasin, et millal ma oma selliseid vaateid avaldasin ja see oli aastal 1999. Ikka tükk aega tagasi.

Kui me vaatame neid euroskeptikuid, kes seal Euroopa parlamendis on, siis nad on ikka sellised naljamehed. Kas te ei karda, et teie tõsiseltvõetavus kahaneb, kui te nende klounide keskele lähete?

Europarlamendi saal on tõepoolest nagu tsirkus, kus klounid seisavad seljaga vaatajate poole. Aga teie ütlesite seda, mitte mina. Aga ütleme niimoodi, et teie ja paljud inimesed pole harjunud asjadest rääkima niimoodi nagu need on.

On sile ja lakutud kõne, millest inimesed aru ei saa, mina ei karda olla see, kes ma olen ja kui kellelegi tuleb see üllatusena, siis...aga ma olen üldiselt heas tujus ja mul on rõõmus meel. Ning tunnen inimeste vastu sümpaatiat. See asjaolu ei tee mind ebatõsiseks.

Aga mis on teie sõnum nendele Reformierakonna valijatele, kes on andnud oma hääle Reformierakonna suunale, kes on europarlamendis oma asja ajanud ja kelle häältega te suuresti sinna pääsesite?

Ma ei lähe nende häältega, asi on lihtsalt selles, et osutusin valimistel neljandaks-viiendaks, mul oli hääli vähem, kui saan tavalistel valimistel Jõgeva- ja Tartumaal üksi. Oli tegemist tehnilise nipiga. Kui üks läheb ära, siis tuleb järgmine. Mind valiti sinna viis aastat tagasi. Lihtsalt masin tegi nõksu.

Te kuidagi ei tunne, et peate justkui tundma, et teil on moraalne kohustus Reformierakonna valijate ees, kes peaks justkui tundma teist suunda ehk toetama Euroopa Liitu?

Esiteks on see sügav eksitus. Tuletagem meelde ka Siim Kallase mõningaid väljaütlemisi. Olen üks väheseid inimesi, kes on represseeritud poliitilistel põhjustel Euroopa Liidu poolt. Mind vallandati, et ma tohtisin Euroopa Liitu kritiseerida.

Ja kui mõned aastat tagasi Andrus Ansip ütles, et tule poliitikasse tagasi ja ma ütlesin, et ma pole oma vaateid muutnud ja ta ütles, et meil on ka neid vaateid vaja ning sellega on need rehabiliteeritud. Tean oma valijaid ja seda, mida nad arvavad.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: