X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Gräzin pärast esimest nädalat Euroopas: minu emme on Yana Toom ja minu issi Ivari Padar

Foto: Reformierakond.

Igor Gräzini esimene töönädal Euroopa Parlamendis oli ta enda sõnul korraga kihvt ja šokeeriv. Europarlament meenutas talle EÜE kokkutulekut. Usutluses Mirko Ojakivile rääkis Gräzin muustki: miks ta peab Kalev Lillot ja Kristen Michalit ausateks meesteks, miks ta tahab Rail Balticu Eesti-poolset rahastust suurendada kuni pooleni, miks ta loeb õhtuti Europarlamendis "Meie isa palvet" ning miks Yana Toom on talle ema ja Ivari Padar isa eest.

Teie esimene töönädal Strasbourgis hakkab lõppema. Tulite siia selge, enda jaoks läbimõeldud plaaniga luua soodne pinnas riigi piire ületavatele omavalitsustele. Ehk püüate käivitada nn Liivimaa taastamise plaani. Kuidas teil õnnestunud oma ideed üle 700 saadikule tutvustada?

Üle 700 saadiku veel ei teagi, et ma sellega tegelen. See asi ei ole päris nii, et tuled siia ja hakkad rääkima. Ja kui ma ka Eestis hakkasin Liivimaa taastamise plaanist rääkima, vaadati minu kui poolhullu peale. Miks siin peaks teisiti olema.

Ma olen euroskeptik ja sellel taustal on väga raske inimestele selgeks teha, et tegelikult ma olen kõige kõvema eurointegratsiooni projekti taga. Et meie just teemegi seda, et Euroopa oleks piirideüleselt ühtne. Ja esimesel pilgul tundub see skiso. Aga see osa minu laiemast vaatest - kogukondade ja omavalitsuste Euroopa riikide Euroopa asemel.

Kas te Nigel Farage ja teiste Brexiti arhitektidega olete jõudnud tutvust teha ja oma mõtteid vahetada?

No kus sa siin mõtteid vahetad. See, mis siin kaks-kolm päeva on juhtunud, on täielik jama. Siin pole mingit võimalust olnud arutada. Koputasin Faragele õlale ja ta ütles "tere!" ja selgus, et ta on minust ka midagi kuulnud. See oli suitsutoas muide, aga mina ei suitseta. Farage on ütlemata kihvt vend. Ta on ainus inimene selles parlamendis, kes oskab rääkida. Aga kindlasti pole Farage see mees, kellega ma peaks hakkama rääkima Liivimaa asju. Tule taevas appi!

Euroopa Parlamendil seadusloome väljatöötamise õigust pole. Õigust loovad algatused tulevad komisjonilt. Kas te valest otsast oma algatusega pole alustanud? Äkki peaksite oma erakonnast alustama, pöörduma Euroopa Komisjoni asepresidendi Andrus Ansipi poole?

Mis ma ikka lähen. Me oleme Andrusega ammu tuttavad ja oleme Tartus praktiliselt ühel ajal üles kasvanud. Ma arvan, et Andrusel on praegu väga palju tööd. Veel ühte peavalu minu ja Liivimaa näol Andrusele küll juurde vaja pole.

Ansip teatas, et ta üsna suure tõenäosusega kandideerib Euroopa Parlamenti ja hea tähtede seisuga jätkaks ka Euroopa Komisjonis. Reformierakond on saanud jõulise häältemagneti Euroopa Parlamendi valimisteks?

Ma ütleksin Andrus Ansipile ja teistele Eesti poliitikutele - hüpake sisse, sest vesi on väga soe. Siin on väga kihvt olla. Kandideerige Euroopa Parlamenti. Siin pole üldse hirmus, siin saab jõle palju asju teha.

Teile meeldib siin?

Jaa! Kindlasti! See meenutab minu tormilisi noorusaegu NSV Liidu ülemnõukogus. Jeltsini aeg ja mis iganes. Muide siin ALDES-s (liberaalide fraktsioon Euroopa Parlamendis, kuhu Gräzin kuulub - toim) ma ütlesin, et ärge ropendage ja olge viisakad. Ja ALDE nõustus.

Te ütlesite neile, et tunnete ka Mihhail Gorbatšovi!

Miks ma ei peaks tundma. Minu jaoks oli Gorbatšov Eiki Nestor. Ja minu komitee, mis oli arhitektuuri investeeringute komitee, minu esimees oli Boriss Jeltsin. Temaga me istusime ühes toas aasta. Seal oli kaheksa kirjutuslauda, vasakult esimene oli Jeltsin ja siis oli... No jumal, need olid ilusad ajad. Ja praegu on natuke sedamoodi. Europarlament on nagu suur EÜE kokkutulek.

Me oleme selles samas ALDE ruumis, kus te neile rääkisite Gorbatšovist. Mis nad selle peale ütlesid?

Nad hakkasid ära minema kui Guy Verhofstadt (ALDE juht - toim) ütles, et nüüd hakkab professor rääkima. Mis muidugi pani natuke muigama.

Aga tegelikult mind kohutavalt šokeeris plenaaristung. Kas te kujutate endale ette, et Austria riigipeale öeldakse: "Rämps!" Kas te kujutate ette, et nüüd istub Jüri Ratas ja talle öeldakse näkku: "Rämps!" Austria on nii võimas riik. Austrialt nõuti, et ta mõistaks Ungari hukka. Austria ütles, et nemad on eesistuja ja ei mõista kedagi hukka. Ja sellepeale öeldakse Austria Jüri Ratasele: "Rämps!". Ma mõtlesin, et kas Jüri Ratas tõuseks püsti ja julgeks öelda, et nii ei tohi.

Siin Strasbourgis räägitakse, et Liivimaa idee kõrval olete püüdnud hakata muutma ka Rail Balticu rahastamise skeemi. Et Eesti riigi omaosalus peaks teie idee kohaselt tõusma 15 protsendilt 50 protsendile. Miks?

Euroopast tuleb loll raha. Me kulutame Euroopa raha mõtlemata millele. Mäo teerist või Kirbla kaherealine (Tallinna-Virtsu maanteel Kirblas on jalakäijate tunnel - toim). Ehk me ei võta Euroopa raha tõsiselt. See on tüüpiline eestlaslik arusaamine "mõisa köis las lohiseb".

Muide, mis on Eesti ideoloogia Euroopa Liidus? See on kokkuvõetav ühte lausesse: seibi pappi! Andrus Kivirähk on ju öelnud, tsiteerin, et sina sööks ka sitta kui tasuta saaks. Ma arvan, et Euroopa ei ole seda väärt.

Enamik Eesti poliitikuid räägib, et Euroopa taristu ühendamise rahastamise vahendid ei tohiks minna ühtekuuluvuse fondi arvestusse, et Eesti riigi omafinantseering oleks võimalikult väike. See muide oli ka Kaja Kallase huvi siin Euroopa Parlamendis. Te hakkasite esimesel töönädalal Kaja Kallase pärandit lammutama?

Seda on võimatu lammutada. Asi on selles, et Kaja Kallase pärandit pole. Ta ei ole minu eelkäija ega mina tema järeltulija. Meid ühendab Kajaga üks asi - Kaja on selle erakonna liige, mille mina koos kümne mehega asutasin. Jumalukene, igaüks saab aru, et minu euroskeptilise pärandiga on meil Euroopas erinevad vaated. Aga motiivi koht on see, et me kasutame Euroopa raha, mis on mürgine raha. Mürgine sellepärast, et me investeerime kohtadesse, kuhu me investeerima ei peaks.

Kui palju te oma töös peate arvestama sellega, et olete Euroopa Parlamendis Andrus Ansipi ja Kaja Kallase valijate häältega? Üks sai üle 45 000 ja teine üle 21 000 hääle. Teie saite alla tuhande hääle, 800 ringis. Kui palju see sunnib teid Ansipi ja Kallase valijate ees vastutama?

Ma vastutan oma valijate ees. Minu taga on ühel või teisel moel 60 protsenti Eesti valijatest. Eesti läks Euroopa Liitu vähemusega. Euroopa Liitu tahtsid astuda 40 protsenti. 60 protsenti tulid valima, neist omakorda 60 oli poolt. Mina esindan seda kahte kolmandikku Eestist, kes seni on olnud vaikiv enamus ehk kellel ei ole häält. Kas ma tohin teile komplimendi teha?

Palun, muidugi!

Teie olete rahvusringhäälingus pärast Trallat (Johannes Tralla, kes intervjueeris Gräzinit saates "Esimene stuudio" - toim) number kaks, kes on nõus minuga üldse rääkima.

Mis puudutab 800 häält, siis antud juhul ei oma see tähtsust. Ma ei ole siin mingite kombinatsioonidega, vaid see on Eesti Vabariigi valimisseadus. Minu kutsus siia Eesti Vabariigi valimiskomisjon. Nad küsisid: "Kas sa tahad?" Mina ütlesin: "Või veel!"

Siin Strasbourgis pole olnud näha paljude Eesti inimeste jaoks "kilekotiskandaalis" tuntuks saanud, kauaaegset Reformierakonna kontoritöötajat Kalev Lillot, kes on teie assistent. Kas tema ongi ainult Eestis ja isegi ei tule tutvuma Brüsslisse ja Strasbourgi?

Jumalukene, kui Kalev tahab siia tulla, siis always welcome! Siia võivad kõik tulla ja Kalev veel kõige peal. Aga tema tööülesandeid siin tõesti pole. Mis puudutab seda kilekotilugu, siis klaarime selle ära. Kohtuasja ei olnud. Vähe sellest. Süüdistused kilekotis ja selles, siin võib öelda, et prokuratuur käitus häbiväärselt. Prokuratuuri uurija Heili Sepp läks selleni välja, et ta fabritseeris ehk kunstlikult lõi tõendi. Nende kahe poisi vastu mindi kallale ka ebaseaduslike vahenditega. Kalev Lillo ja Kristen Michal on ausad ja tublid inimesed ning see kilekotilugu oligi jama! Kalevil ei ole mitte midagi häbeneda ja mina olen uhke, et ta oli nõus mind aitama. Muide, tasus veenmist.

Aga need inimesed, kes nimeliselt ütlesid, et nemad aitasid Reformierakonna kassasse raha tuua. Kas nemad valetasid? Andsid valeütlusi, aga prokuratuur neid ei karistanud?

Jah, kogu see lugu oli inetu ja imelik. Eesti Vabariigi prokuratuuri üle puudub järelevalve. Kui sa oled täiesti kontrollimatu, pead sa olema ingel.

Selle nädala alguses teatas Peeter Ernits, et ta lahkub Keskerakonnast ja liitub EKRE-ga. Miks ma seda teile meelde tuletan on see, et te kandideerite ühes valimisringkonnas Tartu- ja Jõgevamaal. Nüüd saab Ernits naasta jõuliselt euroskeptikute perre. Kas te mahute ühte piirkonda ära?

Kus ma pääsen, mul teist ringkonda pole. Mis puudutab euroskeptikute ridadesse tulemist, siis euroantiföderalistid on vast parem sõna. Uksed on valla! Kõik, kes te tahate olla euroskeptikute leeris, kõik olete teretulnud. Peeter Ernits ja kõik teised.

Muide, Farage ütles Ungari peaministrile väga kihvtilt, et ühinege palun Brexiti leeriga. Tulge siia ja näete, et siin ongi kihvt olla.

Nüüd olete näinud nii Strasbourgi kui ka Brüsselit, kus parlament tegutseb. Kumb on jätnud parema mulje?

No Brüssel ei saagi muljet jätta, sest ma ei ole siin majast välja saanud. Ma olen aknast välja vaadanud ja korra ühte kohvikusse jalutanud. Aga ma Strasbourgi mäletan. Mulle tuleb meelde metsik noorus 15-20 aastat tagasi. Enno Tammeri kohtuasi, kus Vilja Savisaar tagas Enno Tammerile süüdimõistmise. Ja see lugu läks inimõiguste kohtusse ja nii edasi. On mida meenutada.

Aga hotell on kummas linnas parem?

Ma ütlen, mis on ühine. Ja see on täiesti rabav ja pärast öeldakse, et Gräzin pole Euroopaga rahul. Ma olen üdini eurooplane, me käime perega mööda Euroopat ringi kogu aeg. Meie pere on üdini Euroopa pere, aga üdini Euroopa pere seisukohalt on Euroopa Liit üks imelik asi.

Aga, ja sul endal on seda ka päris kasulik teada. Aga kahes hotellis, üks Brüsselis ja teine Strasbourgis, on üks eripära. On ainult kaks pistikut. Sa ei saa kolme asja korraga. On laualamp, on mobla laadimine, on iPadi laadimine. Sa ei saa neid korraga ja pead otsustama ning üks kolmest jääb ära. Ma täna korra isegi küsisin kelelgi käest ja see ütles, et see pole eurodirektiiv.

Kas saite hotellitoad lähestikku Ivari Padariga ja kas tal on ka samad mured?

Me ausalt ei ole neist asjadest rääkinud. Aga arvestama peab, et mul on siin issi ja mul on siin emme. Kaks kolleegi, kes minu eest väga hästi hoolitsevad. Minu emme on Yana Toom. Kes jälgib, et kõik oleks OK. Ja minu issi, kes elab minuga ühes hotellis, on Ivari Padar. Tõsi, ega me poliitilistes asjades väga kokku ei saa, aga me oleme vanad semud. Ma arvan, et keegi ei pane ühelegi kolmele meist pahaks, et me omavahel väga hästi läbi saame.

Kas hoonete kompleksides suudate juba orienteeruda või olete juba ka ära eksinud? Siia võib ka terveks päevaks või nädalaks ilma, et peaks lahkuma.

Nii ongi. Ma oleks pidanud teiselt korruselt sinuga kohtuma tulema, aga tegelikult sai väga võimas ring tehtud. Ma ei orienteeru siin üldse.

Siin on üks ruum, kus õhtul saad vaikselt olla ja näiteks Piiblit lugeda. Loed oma väikese meie isa õhtul ära. Kui ma sealt ühel õhtul välja tulin, siis võtsin endale kolmveerand tundi aega, et pisut jalutada ja eksida.

Kas Brüsseli või Alsace´i köök?

Asi, millega mind ei püüa, on söök. Ma tahan parki ja muusikat. Söök on söök ja see ei ole isegi rääkimist väärt. Saab kõhu täis ja las ta olla.

Aga lõpetame siis poliitikaga. Mis oli lõppevast nädalast kõige olulisem ja Euroopa elu kõige enam mõjutavam otsus?

 Autorikaitse ja interneti direktiiv. Mul pole vaja pikalt keerutada. Ma hääletasin ühegi hälbeta täpselt nii, nagu Kaja Kallas oli selle ette pannud. Copyright´i hääletusel oli Gräzin Kaja Kallase tahte tehniline elluviija. Kommentaarid Kajalt, mina täitsin käsku. Siin läks kõik korda.

Aga mis minu jaoks oli šokeeriv - kuidas kaks kolmandikku Euroopat on valmis kallale minema ühele oma liikmele. See, kuidas käituti Ungariga, oli häbematu, ropp ja inetu. Kuidas suhtutakse Nigel Faragesse, on inetu. See, et esimesel päeval tõuseb üles küsimus, et siinne spiiker Antonio Tajani, kes on meie Eiki Nestor, on astunud samme selleks, et tsenseerida MEP-i ehk parlamendi liikme Facebooki. Kusjuures ta sellele ei vasta. Täna oli küsimus selles, kas võib riigipea või valitsusjuhi kohta öelda trash ehk rämps? Kuule ma ütlen veelkord: karjanaised, traktoristid, keevitajad NSV Liidu ülemnõukogus aastal 1989, endale selliseid asju ei lubanud. See poliitik ülemnõukogus, kelle kohta oleks nii öeldud, nagu öeldakse siin, oleks pidanud pärast hambaharja minema viskama. Sellepärast, et sihukeste pullide eest pannakse vasta tatti! Ja ma olen aru saanud, et see siin on norm.

Kui Tajanit näete, siis ütlete talle, et see ei sobi?

Ma tõstsin selle teema ALDE fraktsioonis ja ütlesin, et ALDE fraktsioon tõotab, et meie ei ropenda, meie ei sõima ja et me oleme viisakad. ALDE fraktsioon aplodeeris. Ma lisasin veel ühe palve: ärme võta selle kohta vastu resolutsiooni ja ärme hääleta. Et oleme lihtsalt homme natuke paremad inimesed. Ja kui Guy (Verhofstadt - toim) täna alustas hommikut, siis sõnadega, et ALDE fraktsioon on täna parem kui eile.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: