Nääs vaidlustab Savisaare kohtu alt vabastamata jätmise riigikohtus

Edgar Savisaar kohtus 2016. aasta detsembris.
Edgar Savisaar kohtus 2016. aasta detsembris. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Edgar Savisaare kaitsja Oliver Nääs vaidlustab Savisaare kohtu alt vabastamata jätmise riigikohtus.

Nääs ütles ERR-ile, et esitas kolmapäeval riigikohtule määruskaebuse, millega palub tühistada Tallinna ringkonnakohtu 14. augusti määruse, millega kohustati jätkama menetlust Edgar Savisaare suhtes, ning jõustada Harju maakohtu 5. juuni määrus, millega kriminaalmenetlus Edgar Savisaare suhtes lõpetati.

"Me ei nõustu ringkonnakohtu seisukohaga, et maakohus ei võinud menetluse lõpetamisel tugineda endokrinoloog Vallo Volke kategoorilises vormis antud arvamusele, mille kohaselt ei ole kriminaalmenetluse jätkamine Edgar Savisaare suhtes enam võimalik ilma, et see otseselt ohustaks tema elu ja tervist," selgitas Nääs.

"Lisaks tugines maakohus menetlust lõpetades dr Jaan Eha ja dr Ralf Allikvee poolt menetluses varasemalt antud arvamustele, mis kinnitasid ekspert Volke seisukohti. Samuti tugines maakohus põhjendatult ka kohtuistungitel asetleidnud kiirabiga hospitaliseerimistele, mis on praktikas kinnitanud ekspert Volke arvamust, et kohtumenetlusega jätkamine võib seada Edgar Savisaare elu ja tervise otseselt ohtu. Need asjaolud jättis ringkonnakohus põhjendamatult kõrvale ning lähtus pigem matemaatilisest loogikast, et kuus eksperti on rohkem kui üks," lisas Nääs.

Ta märkis, et ringkonnakohus jättis tähelepanuta ka asjaolu, et ekspertkomisjoni olid kaasatud erinevate valdkondade asjatundjad, kes kõik andsid arvamuse enda valdkonnas. Tema hinnangul ei lükka teiste ekspertide arvamused teistes valdkondades ümber endokrinoloogist eksperdi arvamust ega saagi seda teha, kuna erinevad eksperdid hindasid erinevaid asjaolusid.

Nääs lisas, et samuti vajab riigikohtu poolt lahendamist kaebeõiguse küsimus, mida varasem kohtupraktika analoogsete menetlust lõpetavate määruste peale on eitanud. "Seega võib esineda olukord, et ringkonnakohus ületas riigiprokuratuuri määruskaebust sisuliselt läbi vaadates enda pädevust. Kui see nii on, kuulub ringkonnakohtu määrus automaatselt tühistamisele. See omakorda tähendaks, et maakohtu määrus on jõustunud ning menetlus Edgar Savisaare suhtes lõplikult lõpetatud," ütles kaitsja.

Eelduslikult lahendab riigikohus määruskaebuse menetlusse võtmise küsimuse paari kuu jooksul.

Ringkonnakohus tühistas 14. augustil Harju maakohtu varasema määruse lõpetada kriminaalmenetlus korruptsiooni- ja majanduskuritegudes süüdistatud Edgar Savisaare suhtes tema halvast tervisest tulenevatel põhjustel.

Tallinna ringkonnakohus leidis, et kriminaalmenetluse lõpetamine Edgar Savisaare osas tema terviseseisundi tõttu on olnud ennatlik ja saatis kriminaalasja tagasi maakohtule kohtumenetluse jätkamiseks. Savisaare kaitsja Oliver Nääs ütles juba siis ERR-ile, et viib igal juhul vaidluse riigikohtuni välja.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: