Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigikohus otsustab Savisaare võimaliku kohtu alt vabastamise

Edgar Savisaar
Edgar Savisaar Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Riigikohus teeb otsuse korruptsioonis süüdistatava Tallinna endise linnapea ja Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare võimaliku kohtu alt vabastamise kohta 21. detsembril.

Riigikohus arutab vandeadvokaat Oliver Nääsi määruskaebust kohtumäärusele, millega tühistati Edgar Savisaare kohtu alt vabastamine tema tervisliku seisundi tõttu, 21. novembril.

Tavapäraselt teeb riigikohus otsuse pärast asja arutamist kuu aja jooksul ehk hiljemalt 21. detsembril.

Riigikohtu kriminaalkolleegiumi kolm kohtunikku otsustasid Nääsi määruskaebuse arutusele võtta teisipäeval.

Nääs taotleb kaebuses, et riigikohus tühistaks Tallinna ringkonnakohtu 14. augusti määruse, millega tühistati varasem maakohtu määrus ja kohustati kohtumenetlust Edgar Savisaare suhtes jätkama.

Nääsi hinnangul peaks riigikohus jõustama Harju maakohtu 5. juuni määruse, millega kriminaalmenetlus Edgar Savisaare suhtes tema tervisliku seisundi tõttu lõpetati.

"Me ei nõustu ringkonnakohtu seisukohaga, et maakohus ei võinud menetluse lõpetamisel tugineda endokrinoloog Vallo Volke kategoorilises vormis antud arvamusele, mille kohaselt ei ole kriminaalmenetluse jätkamine Edgar Savisaare suhtes enam võimalik ilma, et see otseselt ohustaks tema elu ja tervist," selgitas Nääs.

"Lisaks tugines maakohus menetlust lõpetades dr Jaan Eha ja dr Ralf Allikvee poolt menetluses varasemalt antud arvamustele, mis kinnitasid ekspert Volke seisukohti. Samuti tugines maakohus põhjendatult ka kohtuistungitel asetleidnud kiirabiga hospitaliseerimistele, mis on praktikas kinnitanud ekspert Volke arvamust, et kohtumenetlusega jätkamine võib seada Edgar Savisaare elu ja tervise otseselt ohtu. Need asjaolud jättis ringkonnakohus põhjendamatult kõrvale ning lähtus pigem matemaatilisest loogikast, et kuus eksperti on rohkem kui üks," lisas Nääs.

Ta märkis, et ringkonnakohus jättis tähelepanuta asjaolu, et ekspertkomisjoni olid kaasatud erinevate valdkondade asjatundjad, kes kõik andsid arvamuse enda valdkonnas. Nääsi hinnangul ei lükka teiste ekspertide arvamused teistes valdkondades ümber endokrinoloogist eksperdi arvamust ega saagi seda teha, kuna erinevad eksperdid hindasid erinevaid asjaolusid.

Nääs lisas, et samuti vajab riigikohtu poolt lahendamist kaebeõiguse küsimus, mida varasem kohtupraktika analoogsete menetlust lõpetavate määruste peale on eitanud.

"Seega võib esineda olukord, et ringkonnakohus ületas riigiprokuratuuri määruskaebust sisuliselt läbi vaadates enda pädevust. Kui see nii on, kuulub ringkonnakohtu määrus automaatselt tühistamisele. See omakorda tähendaks, et maakohtu määrus on jõustunud ning menetlus Edgar Savisaare suhtes lõplikult lõpetatud," ütles kaitsja.

Nääsi sõnul on kokkuvõtvalt riigikohtu lahendada eelkõige kaks küsimust ehk esiteks küsimus sellest, kas seadus üldse võimaldas maakohtu määruse peale määruskaebust esitada ning teiseks küsimus sellest, et kumb kohtuaste ekpertiisiakte ja muid Savisaare terviseseisundit puudutavaid andmeid ja tõendeid õigesti hindas.

"Riigikohtul on nende küsimuste lahendamisel laiad volitused. Riigikohus võib jätta jõusse ringkonnakohtu määruse. Sellisel juhul kohtupidamine Edgar Savisaare suhtes jätkuks. Aga riigikohus võib jõustada ka maakohtu määruse, millega menetlus Edgar Savisaare suhtes lõpetati. Sel juhul oleks menetlus lõplikult lõpetatud. Kolmanda variandina võib riigikohus saata selle küsimuse tagasi alama astemete kohtutele uueks arutamiseks, kui ta peaks leidma, et kohtud on mingid asjaolud jätnud põhjendamatult tähelepanuta," ütles Nääs intervjuus "Aktuaalsele kaamerale".

Ringkonnakohus tühistas 14. augustil Harju maakohtu varasema määruse
lõpetada kriminaalmenetlus korruptsiooni- ja majanduskuritegudes süüdistatud Edgar Savisaare suhtes tema halvast tervisest tulenevatel põhjustel.

Tallinna ringkonnakohus leidis, et kriminaalmenetluse lõpetamine Edgar
Savisaare osas tema terviseseisundi tõttu on olnud ennatlik ja saatis kriminaalasja tagasi maakohtule kohtumenetluse jätkamiseks.

Savisaare kaitsja Oliver Nääs ütles juba siis ERR-ile, et viib igal juhul vaidluse riigikohtuni välja.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: