Brüssel kutsus Prantsusmaad ja Suurbritanniat üles kammkarbitüli lahendama ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Prantsuse ja Briti kalurite
Prantsuse ja Briti kalurite "merelahing". Autor/allikas: France 3 video stoppkaader

Euroopa Komisjon kutsus Prantsusmaad ja Suurbritanniat üles lahendama sõbralikul viisid probleemi, mis puudutab kammkarpide püüdmise pärast tülitsevaid kalureid.

Brüsseli teade on jätkuks juhtumile la Manche'i väinas, kus toimus "merelahing" kahe riigi kalalaevade vahel, vahendas EUobserver.

Teisipäeva hommikul leidis La Manche'i väinas aset tõsine vastasseis Briti ja Prantsuse kalurite vahel. Tüli põhjuseks olid erimeelsused selle üle, kellel on õigus kahe riigi vahel asuvates rahvusvahelistes vetes kammkarpe püüda.

Probleem tuleneb Prantsusmaa regulatsioonidest, mille kohaselt ei tohi selle riigi kalurid vahemikus 15. maist 1. oktoobrini kammkarpe püüda. Samal ajal aga selliseid reegleid Suurbritannias ei ole ning seetõttu käivad inglise kalurid rahvusvahelistes vetes rahulikult kammkarpe püüdmas. Sunniviisiliselt kodusadamas istuvaid Prantsuse kalureid on selline olukord juba pikemat aega häirinud.

Seetõttu otsustasid kirjutamata leppest kinnipidamisest tüdinud Normandia kalurid asja ise lahendada ning teisipäeva hommikul asus erinevatest piirkonna sadamatest teele ligi 40 väiksemat kalalaeva. Prantslased piirasid viis rahvusvahelistes vetes kammkarpe püüdnud Briti kalalaeva sisuliselt ümber.

Meediasse jõudnud videost on näha, kuidas väikelaevad teineteist rammivad ning väidetavalt loopisid kalurid üksteise pihta ka kive, suitsupomme ja muid esemeid. Kuigi prantsuse kalurite esindaja kinnitusel keegi viga ei saanud või kahju ei kannatanud, vahendas telekanal France 3, et vähemalt osa kalalaevu sai rammimislahingu käigus kahjustada.

Olukorra edasise eskaleerumise hoidsid ära sündmuskohale saabunud Prantsuse sandarmeeria patrullkaatrid.

Briti kalurid rõhutavad nüüd, et neil on täiesti seaduslik õigus piirkonnas - nii rahvusvahelistes vetes kui ka tegelikult Prantsuse vetes - kammkarpe püüda, ja nõuavad, et London neile kaitset pakuks.

Läbirääkimised kahe riigi vahel selle vähemalt 15 aastat kestnud probleemi lahendamiseks pole sellel veel tulemust andnud ning seetõttu on sarnaseid vastasseise ilmselt ka tulevikus oodata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: